birgün

16° AÇIK

Dünya emek gündeminden

DÜNYA 22.01.2022 10:00
Dünya emek gündeminden
Abone Ol google-news

Mutahhar AKSARI

HOLLANDA
Metal işçisinden patronlara sert uyarı

320 bin metal işçisi sektördeki toplu sözleşmeyle ilgili uzun süredir devam eden bir anlaşmazlığın parçası olarak 24 saatlik bölgesel grevlere katıldı. Kuzey Brabant ve Limburg’un güney eyaletlerindeki işçiler 13 Ocak’ta ve Kuzey Hollanda’da 14 Ocak’ta çalışmayı durdurdu. İşverenler Derneği (EA) maaş artışının yüzde 1,4 ile sınırlandırılmasını talep ederken, Hollanda’da enflasyon son zamanlarda yüzde 5,7’ye yükseldi. Sendikalar, Temmuz ayında toplam 260 bin işçi çalıştıran büyük metal şirketleri için ayrı bir toplu sözleşme imzaladı ve bu da 2021’de yüzde 2,3 ve 2022’de yüzde üç maaş artışı sağladı.

ROMANYA
Maaş kesintilerine karşı süresiz grev

Bükreş Taşımacılık Şirketi’nde (STB) çalışan yüzlerce işçi, maaş kesintilerine ve işverenin zam görüşmesini reddetmesinin ardından perşembe günü süresiz greve başladı. Perşembe sabahı yoğun saatlerde hiçbir tramvay veya otobüs çalışmıyordu. STB, Romanya’nın başkentindeki yerüstü ulaşım ağını işletiyor ve yaklaşık 10 bin işçi çalıştırıyor.

SIRBİSTAN
Fiat Plastic işçileri zam istiyor

Sırbistan’ın Kragujevac kentindeki Fiat Plastik fabrikasındaki işçiler, küresel otomobil devi Stellantis’in bir yan kuruluşuna ait fabrikayı Noel’de kapattı. Grev komitesi şirkete ikramiyeleri ödemediği için dava açmayı planladığını bildirdi. Grev, ücretlerde 300 avro kesinti yapıldıktan sonra kısmi iş bırakmalarla başladı ve daha sonra süresiz greve geçildi.

FRANSA
Sağlık sisteminde milyonlar mağdur

Fransa’da sağlık çalışanları, sektördeki düşük ücret ve yetersiz personel sorunu nedeniyle bu hafta protestolara ve grevlere devam etti. Salı günü, sağlık ve sosyal bakım sektöründeki üç sendika, 2020 yılında sağlık incelemesi tarafından önerilen 183 avroluk ikramiyeye dahil olmayan işçiler arasında bir günlük ulusal grev ve gösteri çağrısında bulundu. Sendikalar, ikramiyeden hariç tutulan meslek gruplarından birinde 450 bin ve bir milyon işçinin bulunduğunu bildirdi.

İSPANYA
Toplu sözleşme 1 yıldır imzalanmıyor

Bu hafta, Ciudad Real eyaletinde evde bakım hizmeti veren özel şirketlerde çalışan işçiler, toplu sözleşmeleriyle ilgili anlaşmazlık nedeniyle her gün bir saat çalışmayı durdurdu. Toplu sözleşme Ocak 2021’de sona erdi. Sendikalar, İşverenler Derneği’nin (Fecir) ekim ayında müzakereleri durdurduğunu ve kıdem tazminatı gibi diğer alanlarda tasarrufta bulunmadıkça ücretleri artırmayı reddettiğini bildirdi. Sendikalar, Fecir’in yeniden müzakerelere başlamaması halinde süresiz iş durdurma kararı vereceklerini duyurdu.

BELÇİKA
Kreşte özelleştirme karşıtı eylem

Belçika’nın en büyük üniversitelerinden biri olan Ghent Üniversitesi’nin işlettiği gündüz bakım merkezindeki işçiler, hizmeti özelleştirme planlarına karşı çıkmak için bir günlük grev düzenledi. Salı günü tüm üniversite personelinin üniversitenin "finansal olarak sağlıklı" kalmasını sağlamak için "tasarruf" tedbirlerini bildiren bir e-posta aldığını duyurdu. Bunlar arasında sağlık sigortasının kesilmesi, izinlerin iptali, lisansüstü öğrencilerin ücretlerinin artırılması ve kreşlerin özelleştirilmesi yer alıyordu. Genel Kamu Hizmetleri Sendikası (GUPS) Perşembe günü bir günlük iş durdurma çağrısı yaparak yanıt verdi ve daha büyük bir eyleme hazırlandığını söyledi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol