Dünya emek gündeminden

HAZIRLAYAN: Mutahhar AKSARI

HİNDİSTAN
İşten çıkarmaya tepki

Binlerce elektrik işçisi ve Utter Pradesh kamu emekçisi, 25 Mart’ta Lucknow’da 1.332 elektrik sözleşmesi işçisinin işten çıkarılması üzerine eylem yaptı. 16 Mart’taki greve katılan 29 kişiye yönelik suçlamalara da tepki gösterilen eylemde, eylemdeki işçiler, şikâyetler kısa sürede çözülmezse eyalet çapında daha büyük bir protesto düzenleyeceklerini bildirdi. Tamil Nadu, Ooty’de ise 500’den fazla geçici bahçe ve bahçecilik çiftliği işçisi, çeşitli talepler üzerine 23 Mart’tan bu yana grevde. İşçiler, özel zaman çizelgesine göre maaşlarında değişiklik yapılmasıyla birlikte kadrolu hale getirilmek istiyor. Eylemciler, bazı işçilerin hükümet tarafından 30 yıla kadar istihdam edildiğini, ancak yine de günlük ücret bazında ödeme yapıldığını ve günde yalnızca 425 rupi (5 ABD Doları) aldığını söyledi.

AVUSTRALYA
Daha yüksek ücret talebi

Avustralya Hemşireler ve Ebeler Federasyonu (ANMF), Victoria'daki Melton Kent Konseyi (MCC) ile yaşanan anlaşmazlık nedeniyle eylem başlattı. Hemşirelerin maaşına en son zam Temmuz 2021'de yapıldı. Öte yandan Batı Avustralya'daki Broome ve Karratha'daki CHC Helicopter-Avustralya'dan açık deniz helikopter bakım mühendisleri, üç hafta içinde ikinci 48 saatlik grevini salı günü bıraktı. CHC, bakım gerektiren birkaç uçağı yere indirmek zorunda kaldı ve açık deniz LNG platformları işleten şirketler, alternatif helikopter hizmetleri aramaya zorlandı. Solstad Offshore ASA'nın gemilerinde istihdam edilen Avustralya Denizcilik Sendikası (MUA) üyeleri ise önerilen işletme anlaşması konusundaki anlaşmazlık nedeniyle 5 günlük greve başladı. Solstad gemileri, Batı Avustralya kıyılarındaki açık deniz petrol ve gaz platformlarına hizmet veriyor.

PORTEKİZ
Öğretmenlerden kariyer eylemi

Portekiz Haberleri’nin bildirdiğine göre, çarşamba günü Portekiz’deki öğretmenler günün son dersinde işi durduran, fazla mesai yapmayan ve öğretim dışı görevleri reddeden greve başladı. Portekiz’deki öğretmenler, terfi etmeyi zorlaştıran maaş ve kariyer ilerleme sistemi nedeniyle aylardır grev ve protestolar düzenliyor.

BELÇİKA
Süpermarkete protesto

Delhaize süpermarketlerindeki işçiler, şirketin doğrudan işlettiği 128 süpermarketi franchise’a dönüştürme planına karşı üç hafta önce başladıkları grevleri sürdürüyor. Delhaize, işçilerin mevcut ücretlerini ve çalışma koşullarını ancak altı ay boyunca koruyabileceklerini iddia etti. Mevcut Delhaize franchise’ları, doğrudan işletilen mağazalardan daha az ödeme yapıyor. Le Soir’in bildirdiğine göre salı günü Delhaize’nin genel merkezinin önünde yaklaşık 500 işçi gösteri yaptı. Depo işçileri de geçen hafta iş durdurma eylemlerine katıldı ancak polisin tehditleri üzerine işbaşı yaptı.