birgün

23° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 13.02.2020 01:21

Dünya emek mücadelesinden

Dünya emek mücadelesinden

HAZIRLAYAN: MUTAHHAR AKSARI

HİNDİSTAN

Sözleşmeli işçiler grevde

Bihar eyaletindeki Patna Belediye Şirketi’nde çalışan binlerce sözleşmeli sağlık emekçisi, 21 maddelik talepleri için 3 Şubat’tan beri grev yapıyor ve kadroya geçmek istiyor. Greve yaklaşık 5 bin emekçi katılıyor. Emekçilerin birçoğu 10 yıldan fazla bir süredir kadro bekliyor.

Öğle yemeği işçileri süresiz iş bıraktı

Hindistan’ın güneyindeki Karnataka eyaletinde Öğle Yemeği İşçileri Sendikası’na üye binlerce işçi, 120 milyon çocuğu besliyor. Hemen hepsi ayda bin rupi (14 $) ücretle çalıştırılan kadın işçiler, 21 Ocak’ta iki günlük bir grevin ardından 3 Şubat Pazartesi günü 12 maddede topladıkları taleplerini dile getirmek için süresiz iş bıraktı. İşçiler, her ayın beşinde eylem yaparak ücretlerinin ödenmesini, kadrolu işçiler gibi emeklilik hakları olmasını istiyor.

Hayat Sigortası Kurumu özelleştirilmesin!

Hükümetin Hayat Sigortası Kurumu’nu (LIC) özelleştirmesine işçiler karşı çıkıyor. Kurumun yüzde 90 hissesine sahip üç farklı sendikanın üyeleri, bir saatliğine iş bıraktı ve 3 Şubat’ta öğle yemeğini boykot etti. LIC’in Hindistan’da 2 bin 48 şubesi, 114 bölüm ofisi ve 8 bölge ofisi var.

PAKİSTAN

Emekli işçiler 7 yıldır maaş bekliyor

Karaçi’deki devlete ait Pakistan Steel Mills’ten (PSM) emekli yüzlerce işçi 31 Ocak’ta, 2013’ten bu yana bekleyen emekli maaşlarının ödenmesini talep etmek için gösteri düzenledi. 6 binden fazla emekli işçi aynı durumda.

MYANMAR

Tekstil işçilerinden işten çıkarmalara tepki

Yaklaşık 15 binden fazla tekstil işçisi, Myanmar’ın en büyük şehri Yangon’da, 2 Şubat’taki bir yürüyüş yaparak toplu işçi çıkarmaları protesto etti. Tahkim Konseyi, Thong Thai Tekstil’de işten çıkartılan 260 işçinin geri dönmesine karar vermiş, işveren karara uymamıştı.

MEKSİKA

Üniversite emekçilerinin grevi başladı

Oaxaca’daki Benito Juárez Özerk Üniversitesi’nde (UABJO) çalışan işçiler, üyesi oldukları UABJO İşçi ve Çalışan Sendikası (STEUABJO) tarafından dile getirilen taleplerine üniversite yönetiminin doyurucu yanıt vermemesi üzerine 1 Şubat’ta greve başladı. STEUABJO; yüzde 20’lik bir zam yapılmasını, maaşların listelenmesini, toplusözleşme ihlallerinin önlenmesini, tüm çalışanların sendikalı olmasını, emeklilik hakkının verilmesini ve 2018’e kadar gecikmiş ücretlerin hemen ödenmesi istiyor.

ARJANTİN

Şehirlerarası ulaşım sürücüleri greve gitti

Córdoba eyaletindeki Automotor Taşımacılık Endüstrisi İşçileri Sendikası (AOİTA), 7 Şubat’ta geceyarısından itibaren greve başladı. Sürücüler, Ulaştırma İşletmeleri Federasyonu’nun (FETAP) ücretlerini ödemesini istiyor.

VENEZUELA

Elektrik işçileri eylemde

Venezuela’nın kuzeybatısındaki Barquisimeto’da, devlete ait elektrik firmasında çalışan işçiler, düşük ücretlere ve toplu sözleşmede sağlanan hakların ortadan kaldırılmak istenmesine karşı 4 Şubat’ta bir protesto düzenledi. Protestocular anacaddede trafiği bir süreliğine engelledi. Sendika yetkilileri protestoları sürdüreceklerini ve ulusal düzeyde eylem çağrısında bulunacaklarını söyledi.

KANADA

Akademisyenler ve kütüphaneciler grevde

New Brunswick Mount Allison Üniversitesi’nde çalışan toplam 200 tam ve yarı zamanlı öğretim üyesi ile kütüphaneci, geçen hafta ücret artışı ve iş güvenliği talebiyle birlikte greve gitti. 2 bin 200 öğrenci grevden etkilendi. Mount Allison’da altı yıl sonra ikinci kez grev yapılıyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız