birgün

12° AÇIK

DÜNYA 04.03.2021 17:13

Dünya genelinde en az 840 gazeteci Covid-19’dan hayatını kaybetti

Covid-19 salgını, 1 Mart 2020'den bugüne kadar en az 840 gazetecinin yaşamına mal oldu. Press Emblem Campaign (PEC), salgın döneminde en çok gazeteci ölümünün ise 458 ile Latin Amerika ülkelerinde görüldüğünü duyurdu.

Dünya genelinde en az 840 gazeteci Covid-19’dan hayatını kaybetti

İsviçre'nin Cenevre kenti merkezli sivil toplum kuruluşu Press Emblem Campaign (PEC), tarafından salgın döneminde hayatını kaybeden gazetecilerle ilgili bir rapor yayımlandı. Yayımlanan rapora göre, salgının başından bu yana geçen 1 yıllık sürede günde ortalama ikiden fazla gazeteci Covid-19'dan hayatını kaybetti.

AA’nın haberine göre, PEC tarafından yayımlanan rapor, 1 Mart 2020'den bugüne kadar en az 840 gazetecinin Covid-19’dan kaynaklı hayatını kaybettiği belirtildi.

Pandemi döneminde en çok gazeteci ölümünün 458 ile Latin Amerika ülkelerinde kaydedildiği belirtildi.

Asya'da 17 ülkede 151, Avrupa'da 16 ülkede 147, Kuzey Amerika'da 2 ülkede 45 ve Afrika'da ise 15 ülkede 39 gazeteci virüs nedeniyle öldü.

EN FAZLA ÖLÜM LATİN AMERİKA’DA

Peru'da 108, Brezilya'da 102, Meksika'da 87, Hindistan'da 56 ve İtalya'da ise 46 gazeteci yaşamını yitirdi.

Yayımlanan rapora göre Türkiye’de ise 21 gazetecinin Covid-19'a yenik düştüğü kaydedildi.

Öte yandan, PEC, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana medyadaki en ağır kayıpların Covid-19 salgını nedeniyle meydana geldiğini bildirdi.

PEC, bazı ülkelerin gazetecilerin ölümlerini raporlamadığı veya hayatını kaybeden gazetecilere test yapılmadığı için gerçek rakamların çok daha yüksek olduğu ve gazetecilerin ölümlerine dair istatistiklerin yanıltıcı olabileceği uyarısında bulundu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol