birgün

9° PARÇALI BULUTLU

ÇEVRE 14.02.2020 07:55

Dünya ısınmaya devam ediyor: Tarihin en sıcak ocak ayı yaşandı

Yüzyıl ortalamasının 1.14 derece üzerine çıkan sıcaklıklar gözlendi

Dünya ısınmaya devam ediyor: Tarihin en sıcak ocak ayı yaşandı

ABD'nin Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi, geçen ayın dünyanın en sıcak Ocak ayı olduğunu açıkladı. 141 yıllık verilere göre geçen ayın sıcaklıkları yeryüzünde ve okyanus yüzeyinde ortalamayı aştı.

The Guardian'da yer alan habere göre, 2019 yılı yeryüzünün en sıcak ikinci yılı olarak belirlenirken iklim krizinin ciddiyeti gözler önüne seriliyor. Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi, yeryüzü ve okyanus yüzeyi sıcaklıklarının geçen ay 20. yüzyıl ortalamasının 1.14 derece üzerine çıktığını duyurdu.

Ocak ayındaki rekor sıcaklığın en çok Rusya, İskandinavya ve Kanada'nın doğusunda görüldüğü belirtildi. Antartika ise şubat ayına birkaç sıcaklık fırlamasıyla başladı. Güney kutbu 9 Şubat'ta tarihinde ilk kez 20 dereceyi gördü. Bilim insanları bu sıcaklıkları "inanılmaz ve anormal" olarak tanımladı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız