birgün

27° AÇIK

GÜNCEL 13.04.2020 22:26

Dünya koronavirüsle mücadele ederken Salda Gölü'nde inşaat çalışması başladı!

Dünya yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele ederken, Salda Gölü kıyısında inşaat çalışmaları başladı. CHP'li Mehmet Göker, doğallığına dokunmayacağız dedikleri Salda Gölü'nde iş makinaları ile katletmeye başladılar" dedi

Dünya koronavirüsle mücadele ederken Salda Gölü'nde inşaat çalışması başladı!

Dünya yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele ederken, Salda Gölü kıyısında inşaat çalışmaları başladı.

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda koronavirüs salgını gerekçe gösterilerek ziyarete kapatılan Salda Gölü'ne kamyonlar ve iş makinelerinin girdiğini söyledi.

Twitter hesabından paylaşımlar yapan Göker, “Corona salgınını gerekçe göstererek ziyarete kapatılan, doğallığına dokunmayacağız dedikleri Salda Gölü'nde iş makinaları ile katletmeye başladılar” ifadelerini kullandı.

Salda Gölü Koruma Derneği Geçici Başkanı Gazi Osman Şakar, inşaatın durdurulmasını talep etti. Şakar yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Korina virüsünün dünyanın başına bela olduğu, can güvenliği nedeni ile insanların evlere kapatıldığı bu günlerde Salda Gölü kenerında millet bahcesi inşaatı başladı.
Bilim insanlarının cıplak ayakla bile basılması sakıncalıdır dedikleri, milyonlarca yılda oluşan beyaz kumlar biryerden alınarak, başka biryere taşınıyor. Maldivler ( Saldivler ) diye bilinen beyaz adaların beyaz kumları, içinde yaşayan canlıların yaşam ortamı bozularak, kepcelerle, kamyonlarla, halk plajı denilen yere taşınıyor. Millet bahcesi projesi tanıtılırken Salda Gölü ve cevresinin doğal yapısının korunacağını, buraya bir çivi bile çaktırmayacağız diyenler, şimdi buraları talan ediyorlar. Beyaz adaların kumlarını alarak, burdaki hayatı ve doğal yapıyı yok ediyorlar. Kumları götürdükleri halk plajınında doğal yapısını bozarak yapay beyazlıklar oluşturuyorlar.
Bizler Salda Gölü Koruma Derneği olarak yetkililerden, inşatın hemen durdurulmasını istiyoruz. Bunun için yasal girişimlerde bulunacağız. Kamuoyuna duyurulur. "

SALDA GÖLÜ HAKKINDA

Burdur’un yaklaşık 64 kilometre batısında Yeşilova ilçe sınırlarında yer alan Salda Gölü, yerel halk tarafından ‘Saldivler’ olarak da adlandırılıyor.

Türkiye’nin en derin, en temiz, en berrak özelliklere sahip göllerinden olan Salda’nın deniz seviyesinden yüksekliği 1140 metre.

Yüz ölçümü 44 km² olan göl, yaz ve kış aylarında turizm hareketliğinin yoğun olduğu Antalya-Denizli Pamukkale tur güzergâhında bulunuyor.

Ormanlık tepelerle ve ovalarla çevrili tektonik bir göl olan Salda Gölü’nün derinliği bazı yerlerde 185 metreyi buluyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız