birgün

19° GÖK GÜRÜLTÜLÜ HAFİF YAĞMURLU

Dünya Sağlık Örgütü'nden ülkelere 'normalleşme' uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Ghebreyesus, ülkelerin önlemleri "yavaş" ve "istikrarlı" şekilde kaldırması gerektiğini söyledi. DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan da kısıtlamaların kaldırılırken 'son derece dikkatli davranılması' gerektiğini söyleyerek, salgının yeniden yükselişe geçme ihtimali olduğunu ifade etti

DÜNYA 12.05.2020 10:19
Dünya Sağlık Örgütü'nden ülkelere 'normalleşme' uyarısı
Abone Ol google-news

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınındaki yavaşlamayı memnuniyetle karşıladıklarını ancak ciddi sosyo ekonomik maliyetlerle virüse karşı elde elde edilen kazanımların korunması gerektiği uyarısında bulundu.

Ghebreyesus, dün DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yoluyla düzenlediği basın toplantısında konuştu.

Çeşitli ülkelerin son günlerde Covid-19'un yayılmasını engellemek için getirdikleri "tecrit" uygulamalarını kademeli olarak kaldırmaya başladığını hatırlatan Ghebreyesus, "İyi haber şu ki virüsün yavaşlatılmasında ve nihayetinde hayatları kurtarma konusunda büyük başarılar elde edildi. Bununla birlikte, bu tür güçlü tedbirlerin bir bedeli var" dedi.

Ghebreyesus, "Birçok insanın hayatını olumsuz etkileyen kısıtlamaların ciddi sosyo ekonomik getirileri olduğunu kabul ediyoruz." ifadesini kullanarak, sosyal hayatı ve gelir kaynaklarını korumak için ülkelerin önlemleri "yavaş" ve "istikrarlı" şekilde kaldırması gerektiğini söyledi.

DSÖ Genel Direktörü, bunun, gerek ekonomilerin gidişatı gerekse virüse karşı "tetikte" olma adına "kilit" öneme sahip olduğunu vurguladı.

dunya-saglik-orgutu-nden-ulkelere-normallesme-uyarisi-730272-1.

"KISITLAMALAR KALDIRILIRKEN SON DERECE DİKKATLİ DAVRANILMALI"

Ghebreyesus, Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde karantinanın kaldırılmasından sonra Covid-19 vakalarında artış gözlemlendiğine dikkati çekti.

Güney Kore'de salgının tekrar patlak vermesi üzerine ülkede bar ve gece kulüplerinin kapatıldığını anımsatan Ghebreyesus, ayrıca Almanya'da da kısıtlamaların gevşetilmesiyle vaka sayılarında artış olduğuna dair raporlar aldıklarını aktardı.

Ghebreyesus, "Şükür ki her üç ülke de yeniden ortaya çıkan vakaları tespit ederek bunlara karşılık verecek sisteme sahip" dedi.

DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan da ülkelerin kısıtlamaları kaldırırken "son derece dikkatli" davranması gerektiğine işaret etti.

Ryan, kısıtlamaların kaldırılmasından memnun olmakla birlikte salgının daima yeniden yükselişe geçme ihtimali olduğu uyarısında bulundu.

DSÖ'NÜN KRİTERLERİ

Dünya Sağlık Örgütü'nün Covid-19 nedeniyle getirilen kısıtlamaları gevşetme konusunda ülkelere önerdiği bazı kriterler mevcut.

DSÖ'nün kriterleri gevşetme kriterlerinde bazıları şöyle:

>> Covid-19 taşıyıcılarının etkin gözetimi

>> İzolasyon

>> Temas takibi ve tedavi için sağlık sistemi kapasitelerinin mevcut olması

>> Okul, iş yerleri ve insanların zorunlu olarak gittiği diğer alanlarda salgın riskinin en aza indirilmesi

>> Riskin yönetilebilir olması ve toplumun salgın konusunda eğitilmesi

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun