birgün

15° PARÇALI BULUTLU

ÇEVRE 01.08.2018 11:38

Dünya, şehircilik politikalarını değiştirirken AKP yerinde sayıyor

Dünya, şehircilik politikalarını değiştirirken AKP yerinde sayıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “AKP hükümeti iklim değişikliği veya doğal afet sözlerinin arkasına saklanarak son dönemde birbiri ardına yaşanan olumsuzlukların ve felaketlerin sorumluluğundan kaçamaz” dedi.

AKP'nin iklim olaylarının önlenemez doğal felaketler olduğu yönündeki savlarını reddeden CHP'li Torun, “İnsan eliyle yaratılan bu felaketler, insan eliyle önlenebilir” diye konuştu.

dunya-sehircilik-politikalarini-degistirirken-akp-yerinde-sayiyor-494229-1.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun

"NEDEN DOĞA DEĞİL; İNSANDIR"

Torun yaptığı açıklamada, “Yıkılan binaların, çöken yolların, taşan ırmakların, ırmağa dönen caddelerin, yurttaşlarımızı öldüren tren kazalarının nedeni ranta ve talana dayalı yönetim anlayışıdır. Doğal kaynakları ve doğayı kısa yoldan zengin olmanın aracı olarak gören talancı anlayış bizi bir felakete sürüklemektedir” dedi ve ekledi: "İstanbul başta olmak üzere ülkemizin çeşitli kentlerinde yaşanan olumsuzlukların nedeni doğa değil insandır, çözüm de anlayış değişikliğidir"

Kalkınmanın ve şehirciliğin doğayla barışık olması gerektiğini belirten Torun, AKP’nin şehircilik anlayışının betonlaştırma olduğunu söyledi. Torun, bu anlayışın şehirleri nefes alamaz hale getirdiğini belirterek, “Kentlerin yeşil alanları talan edildi. Ormanlar yok edilip yerine beton bloklar dikildi. Küresel iklim değişikliği döneminde olduğumuz bilindiği halde orman eko sistemini geliştirecek adımlar atılmıyor, iklim felaketlerine çare aranmıyor, doğaya ve insana uygun ulusal çevre politikamız oluşturulmuyor” diye konuştu.

Torun, “Sanki kafamıza bir poşet geçirmiş öyle dolaşıyoruz ve bu poşetin altından da sürekli sıkıyoruz. Şimdiki AKP politikaları değişmezse kendi ellerimizle kendimizi boğacağız” dedi.

"GELİŞMİŞ DÜNYAYA UYALIM"

Gelişmiş dünyaya ait ülkelerin iklim değişikliği dönemine girdiğimiz bu yıllarda, iklim, şehircilik, ulaşım, enerji ve tarım gibi belli başlı alanlardaki politikalarını kökten değiştirdiğini söyleyen Torun, “Oysa bizde hükümet sanki böyle bir tehlike yokmuş gibi hala eski politikalarda ısrar ediyor” dedi.

Torun şunları söyledi: “Batı yenilenebilir enerjiye geçiyor, bizimkiler herkesin terk ettiği kömür enerjisi kullanmakta ısrar ediyor ve hatta kullanmanın yararlarını anlatıyor. Örneğin yeraltı sularının kirlendiği ve tuzlandığı bu dönemde, hükümet Kanal İstanbul projesinden tüm uyarılara rağmen vazgeçmiyor. Kentlerde ormanlar oluşturma yerine ormanlar kesilip yerleşim alanı oluşturuluyor. Irmak yatakları dolduruluyor veya değiştiriliyor.”

Seyit Torun, hem kentleşme politikalarında değişiklik yapılmasını hem de genel küresel ısınma karşısında hükümetin önlemler alması gerektiğini söyledi. Torun, dünyanın 1 derecede ısındığında tarımın yüzde 10 oranında azalacağına dikkat çekerek sözlerini şöyle bitirdi: “Zaten ülke tarımı ölmek üzereyken kapımızda bu felaketin olduğu da unutulmamalı. Bilim insanları küresel ısınmadan en çok etkilenecek ülkeler arasında Türkiye’yi de saymaktadır. Ancak yine bilim insanları insan eliyle yaratılan felaketin insan eliyle önlenebileceğini de vurguluyor. İklim değişikliği bütün dünyanın sorunudur ama biz de üzerimize düşen görevi ve sorumluluğu acilen yerine getirmeliyiz. ”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız