birgün

30° AZ BULUTLU

Dünyada 40 milyon ‘modern köle’ var

Modern kölelik insanlığın en önemli sorunlarından biri olmaya devam ediyor. 40 milyondan fazla insan köleleştirilirken bu rakamın dörtte birini çocuklar oluşturuyor

GÜNCEL 11.09.2019 06:40
Dünyada 40 milyon ‘modern köle’ var
Abone Ol google-news

Birleşmiş Milletler (BM) Özel Raportörü Urmila Bhoola, BM’nin İnsan Hakları Konseyi’nin 42’nci oturumuna ‘modern köleliğe’ ilişkin hazırladığı raporu sundu. Dünyada 40 milyondan fazla insanın köleleştirildiğini ve kurbanların dörtte birinin çocuk olduğunu kaydeden Bhoola, “Devletlerin ve şirketlerin artık köleliliği sona erdirmek için harekete geçmesi gerekiyor” dedi.

Kölelik, dünya genelinde yasaklanmış olsa da yeni formlarıyla ‘modern kölelik’ insanlığın en önemli sorunlarından biri olmaya devam ediyor. Modern kölelik genellikle düşük gelirli ve çatışmaların yoğun olduğu bölgelerde görülse de ekonomik açıdan gelişmiş ülkelerdeki modern köle sayıları da endişe veriyor. BM’nin, köleliğin çağdaş şekilleriyle ilgili özel raportörü olan Bhoola, BM Cenevre Ofisinde başlayan İnsan Hakları Konseyi’nin 42’nci oturumuna ‘modern köleliğe’ ilişkin hazırladığı raporu sundu. Bhoola, dünyada 40 milyondan fazla kişinin köleleştirildiğini ifade ederek, kurbanların dörte birinin çocuk olduğuna dikkati çekti.
Dünya genelindeki modern kölelerin yarısından fazlası Asya Pasifik’te yaşarken, Afrika ikinci sırada yer alıyor.
İngiltere’nin batısındaki liman kenti Bristol ise İngiltere’nin Afrika kaynaklı köle ticaretinde oynadığı merkezi rolle biliniyor. Kayıtlara göre 1698-1807 yılları arasında 2 bin 108 gemi ile Afrika’dan Karayipler’e köle ticareti yapıldı. İngiltere’de kölelik 1834’te yasaklandı.


''DEVLETLER HAREKETE GEÇMELİ''

Şu an yaşanan ‘modern kölelik belasının’ çevresel bozulma, göç ve demografik değişimler sonucunda artabileceğini düşündüğünü belirten Bhoola, milyonlarca kölenin yüzde 60’ının özel sektörde çalışmaya zorlandığını, kadın ve kız çocukların yüzde 98’inin cinsel şiddete maruz kaldığını aktardı.
Bhoola, her geçen gün daha çok insanın zorla evliliğe ve çocuk işçiliğine sürüklendiğine işaret ederek, “Devletlerin ve şirketlerin artık köleliliği sona erdirmek için harekete geçmeleri gerekiyor. Bu aynı zamanda ekonomik olarak da karlı değil. Kölelik, halk sağlığı maliyetlerinde artış, verimlilik kayıpları, olumsuz çevresel dışsallıklar ve gelir kaybına yol açıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol