birgün

12° AÇIK

Dünyada ilk: Maymun çiçeği, Covid-19 ve HIV testleri aynı anda pozitif çıktı

İtalya'da 36 yaşındaki bir hastaya uygulanan Covid-19, maymun çiçeği ve HIV testleri aynı gün pozitif çıktı. Vakanın dünyada bilinen ilk vaka olduğu belirtildi.

DÜNYA 24.08.2022 16:16
Dünyada ilk: Maymun çiçeği, Covid-19 ve HIV testleri aynı anda pozitif çıktı Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

İtalyan bilim insanları 19 Ağustos’ta yayınladıkları bilimsel sunumda, 36 yaşındaki bir İtalyan hastaya uygulanan yeni tip koronavirüs (Covid-19), maymun çiçeği ve HIV testlerinin aynı gün pozitif çıktığını duyurdu. Bilim insanları vakanın ilk ve 3 virüsünde aynı anda bulunduğu bir ‘eş bulaşma’ vakası olabileceğini vurguladı.

Journal of Infection tıp dergisinde yayınlanan sunumda 36 yaşındaki bir İtalyan hastanın 16 ila 20 Haziran tarihlerinde İspanya’ya gittiğini, 29 Haziran'da belirtiler yaşamaya başlayınca 2 Temmuz’da Covid-19 testinin pozitif çıktığı belirtti. Hastaneye yatan ve vücudunda lezyonlar ortaya çıkan hastanın, 6 Temmuz’da maymun çiçeği, Covid ve HIV testleri sonucunda üç virüsünde vücudunda bulunduğu tespit edildi. Bilim insanları sunumda, hastaya diğer hastalıklarda dahil olmak üzere bir dizi test uyguladıklarını ifade ederek Covid-19'un Omicron BA varyantı olduğunu ifade etti.

3 VİRÜSÜN AYNI ANDA GÖRÜLDÜĞÜ TEK VAKA

Catania ve Palermo Üniversitelerinden bilim insanları, şimdiye kadar bildirilen maymun çiçeği, Covid ve HIV virüsünün aynı anda bulunduğu 'bilinen' tek vaka olduğunun altını çizdi.

Hastanın 2021 yılının sonlarında HIV testi yaptırdığını ve virüse rastlanmadığı ancak 6 Temmuz’daki testte HIV virüsüne rastlandığı dolayısıyla HIV virüsünü de yakın zamanda kapmış olabileceği vurgulandı.

DHA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol