birgün

11° AZ BULUTLU

Dünyanın çığlığını duyan yok

Küresel ısıtma dünyanın dört bir yanında felaket getiriyor. Kaliforniya'da orman yangınları nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi. Avrupa'da sıcak hava dalgasıyla birlikte artan yangınlar, ormanları küle çevirdi.

ÇEVRE 02.08.2022 07:40
Dünyanın çığlığını duyan yok Aşırı sıcaklar Fransa’da orman yangınlarını artırdı.
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

ABD ve Avrupa'da birçok ülke, aşırı sıcaklar ve orman yangınlarıyla mücadele ediyor. ABD'nin Kaliforniya eyaletinde yılın en büyük orman yangınlarıyla mücadele edilirken, bölgede etkili olan kötü hava koşulları nedeniyle alevlerin daha fazla yayılmasından endişe ediliyor. İtfaiye yetkilileri, Kaliforniya'nın kuzeyinde yer alan Siskiyou ilçesinde başlayan McKinney Fire yangınında şu ana kadar 21 bin hektar alanın küle döndüğünü bildirdi. Yangın nedeniyle çevrede yaşayan 2 bin kişi tahliye edilirken, yetkililer yangında çok sayıda evin zarar gördüğünü söyledi.

Eyalet Valisi Gavin Newsom, Cumartesi günü Siskiyou ilçesinde olağanüstü hal ilan edildiğini belirterek, yangının bölgede etkili olan yüksek sıcaklık, rüzgar ve fırtına nedeniyle yayıldığını bildirdi.

İHA'nın haberine göre ABD Orman Hizmetleri Sözcüsü Adrienne Freeman, McKinney yangınının henüz kontrol altına alınamadığını belirterek, bölgedeki olumsuz hava koşulları nedeniyle yangının giderek büyüyebileceğini ve itfaiyeciler için tehlikeli olabileceğini söyledi. Kaliforniya'da 2021'de 2,5 milyon dönümden fazla alan yandı. ABD'nin batısı, son yıllarda iklim değişikliğine bağlı orman yangınlarından büyük zarar gördü. Kaliforniya Ormancılık ve Yangın Koruma Departmanı'na (Cal Fire) göre sadece Kaliforniya'da geçtiğimiz yıl 2,5 milyon dönümden fazla alan kül oldu. Temmuz ayında iki aşırı sıcak hava dalgasıyla mücadele eden Fransa, "1959’dan bu yana en kurak temmuz ayını" geçirdi. Ekolojik Dönüşüm Bakanı Christophe Bechu, "Metrekareye 7,8 kilogram yağış düştüğü. Gerekli olan yağıştan yüzde 88 az yağış oldu. Durumu ağırlaştıran sıcak hava dalgasının başındayız ve kuraklık, su kaynaklarını azaltırken, sıcak dalgası su talebini artırıyor. Bazı köylerde artık içme suyu bulunmuyor ve bu köylere su götürülmesi gerekiyor. Ülkede dün başlayan üçüncü sıcak hava dalgası nedeniyle Ardeche, Drome, Gard, Pyrenees-Orientales ve Vaucluse bölgelerinde "turuncu" , ülkenin güney doğusundaki 10 bölgede "sarı" alarm verildi. Aşırı sıcak hava dalgasında en yüksek sıcaklığın yarın yaşanacağı, sıcaklıklarını 39-40 dereceyi bulacağı bildirildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol