birgün

25° AÇIK

Dünyanın en büyük kitabevi İran’da açıldı

Dünyanın en büyük ‘kitabevi’, Tahran Kitap Bahçesi, İran’ın başkentinde açıldı.

KÜLTÜR SANAT 13.07.2017 14:26
Dünyanın en büyük kitabevi İran’da açıldı
Abone Ol google-news

Yetkililerin verdiği bilgiye göre, 65 bin metrekarelik komplekste, dev kitap mağazasının yanı sıra sinema salonları, bilim merkezleri, derslikler, sergi alanları, restoranlar ve oyun odaları bulunuyor. Kompleksin çevresi ise kitap okumaya elverişli, büyük bir yeşil alanla çevrili.

Mehr Haber Ajansı’na konuşan İslami Şura Meclis Başkanı Ali Laricani, bu kompleksle, İranlı çocukları modern yöntemler ve ekipmanla aktif ve yaratıcı olmaya teşvik etmeyi amaçladıklarını aktardı. Laricani, bu kompleksin açılmasının ülke için büyük bir kültürel olay olduğunu söyledi ve “Çocuklarımız burada kültürel ve akademik olanaklardan daha iyi yararlanabilecek” dedi.

dunyanin-en-buyuk-kitabevi-iran-da-acildi-319613-1.

Guinness Rekorlar Kitabı'na göre, dünyanın en büyük kitap mağazası Barnes&Noble adıyla New York’ta bulunuyordu. Tahran Kitap Bahçesi ise onun birkaç katı büyüklüğünde.

dunyanin-en-buyuk-kitabevi-iran-da-acildi-319614-1.

Kitap Bahçesi fikri ilk olarak 2004 yılında doğmuştu ancak inşaat çalışmaları sonbaharda tamamlanabildi, sonrasında da diğer çalışmalar yapıldı ve kompleks geçen hafta açıldı. Burada yalnızca çocuklar için 40 binden fazla farklı başlıkta eser bulunuyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun