birgün

21° AÇIK

BİRGÜN EGE 30.07.2021 14:19

“Duran Adam” eyleminin onuncusu yapıldı

Radyoaktif atıkların bulunduğu arazide gerçekleştirilen eylemde katılımcılar, nükleer tehlikesini belirten alarm sesi eşliğinde 1 dakika boyunca durma eylemi yaptı.

“Duran Adam” eyleminin onuncusu yapıldı

BİRGÜN EGE

İzmir’in Çernobili olarak bilinen ve 500 bin tondan fazla olduğu tahmin edilen Emrez Mahallesi’ndeki nükleer atıkların kaldırılması Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın yaptığı “Duran Adam” eyleminin onuncusu yapıldı. Radyoaktif atıkların bulunduğu arazide gerçekleştirilen eylemde katılımcılar, nükleer tehlikesini belirten alarm sesi eşliğinde 1 dakika boyunca durma eylemi yaptı.

Nükleer atıkların doğayı ve insan sağlığını tehdit ettiğine, birçok insanın bu atıklar nedeniyle sağlığını kaybettiğine ve yaşamını yitirdiğine vurgu yapan Başkan Halil Arda, bu atıkların 14 yıldır temizlenmediğine vurgu yaptı. Eylem yapmasının amacının kamuoyu oluşturmak olduğunun altını çizen Başkan Arda, “Doğamıza sahip çıkıyoruz. Bir taraftan bu alandaki Türkiye’nin bilinen ilk nükleer atıklarının temizlenmesi için eylem yapıyoruz. Bir taraftan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’in Gediz Nehri’nin temizlenmesi için yaptığı eylem var. Doğamız hızla tüketiliyor. Topraklarımız, nehirlerimiz kirleniyor. Yer altı sularımız tükeniyor. Bundan daha acısı Türkiye’de yaklaşık 50 noktada ormanlarımız yanıyor. Bilinçli olarak bu yangınların çıkarıldığını düşünüyorum. Çünkü aynı anda 50 noktada yangın çıkması mümkün değil. Ağaçlarımız, ormanlarımız, canlılarımız maalesef insan eliyle hızla yok ediliyor. Burada yaptığımız çok masum bir eylem. Sessiz bir çığlık. Buradaki eylem devletin kurumları tarafında tespit edilmiş. Yaklaşık 14 yıldır buranın temizlenmesi için mücadele ediliyor. Biz de buranın temizlenmesi için bu soruna sahip çıkıyoruz. Destek veren, bu sorunun çözümü için mücadele veren herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİM YOK

duran-adam-eyleminin-onuncusu-yapildi-904484-1.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’in nükleer atıklarla ilgili çalışma yapıldığı yönündeki açıklamasına da değinen Başkan Arda, “Yapılan çalışmalarla ilgili bilgim yok. Çalışma yapılıyor mu yapılmıyor mu bilmiyoruz. Çalışma yapılıyorsa eğer bize de bilgi vermeleri gerekiyor. İçimiz rahatlaması gerekiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bu toprağa el koymasını ve burayı temizlemesini istiyoruz. Hiçbir şey insan sağlığından daha kıymetli değildir” dedi.

Duran Adam eylemine nöbetçi belediye başkanı olarak katılan Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, “Bu şehrin ortasında nükleer atık bırakmak insanlığa aykırıdır. Bu sorun İzmir sorunu değil, ulusal bir sorundur. Herkes elini taşın altına koymalıdır. Bu alan bir an önce devlet eliyle temizlenmelidir. En kısa süre burası tertemiz hale gelmelidir” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol