HDP İzmir İl Binası’nda katledilen Deniz Poyraz’ın duruşmasında polis mahkeme salonunda biber gazı kullandı. Çıkan arbede üzerine dava, Şakran Cezaevi Kampüsü’ne alındı. Avukatlar davanın kaçırılmak istendiğini söyledi.

Haber Merkezi

HDP İzmir İl Binası'nda 17 Haziran 2021'de Deniz Poyraz'ı tabancayla vurarak katleden Onur Gencer'in "ağırlaştırılmış müebbet ve 7 yıl hapis cezası" istemiyle yargılandığı davanın İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen beşinci duruşmasında arbede çıktı. Gergin geçen duruşmada, Deniz Poyraz’ın tutuklu kardeşi Kamil Poyraz’ın salona getirildiği sırada arbede yaşandı. Polis arbede nedeniyle mahkeme salonuna biber gazı sıktı. Mahkeme heyeti olaylar nedeniyle davanın 14 Ekim Cuma günü Aliağa Şakran Cezaevi Kampusu'nda görülmesine karar verdi.

Ertelenen davanın ardından avukatlar İzmir Adliyesi önünde açıklama yaptı. İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, "Maalesef ki olmadık bir tartışmayı yeniden gündeme getirip avukatlardan, yurttaşlardan yargılamayı kaçırmaya çalışıyorlar. İlk duruşmada çözdüğümüz Şakran Yerleşkesi'ndeki duruşma problemi bugün yine karşımıza geldi. Katılanları duruşma salonuna getiren jandarma, mahkeme heyetinin önünde katılanı tokatlarken buna sessiz kalan bir mahkeme heyeti vardı. Yargılama süresince avukatları duruşma salonundan uzak tutmak için ne gerekiyorsa yaptı. Biz, Deniz Poyraz için adalet istiyoruz. Biz yalnızca Deniz Poyraz'ın görünen katilini değil, o katile silah veren eli, o katili azmettireni, o katili eğiteni, o katili buraya yollayanı da bulmak istiyoruz. Arka planda ne varsa onların peşindeyiz. Çünkü yalnızca Deniz Poyraz'ın katledilmesi değil bu. İzmir'de yaşanan bu olay, bir arada yaşama kültürüne, yaşama hakkına, örgütlenme özgürlüğüne yapılmış bir saldırıydı aynı zamanda. Ve bunu kimsenin gözünden kaçırmalarına izin vermeyeceğiz. Şakran Cezaevi'ndeki yerleşkede duruşmayı yapmak üzere gönderdiler. Sanıyorlar ki bizden kurtulabilecekler. Biz orada olacağız. Ve Deniz Poyraz için adalet arayışını sürdüreceğiz" diye konuştu.

Mardin Barosu Başkanı İsmail Elik de "Bugün bir kez daha maddi gerçeği ortaya çıkarmaya yönelik herhangi bir şey yapmanın aksine, dosyayı tamamen hukuk örgütlerinden, kamuoyundan, avukatlardan uzaklaştırmaya çalıştıklarına şahit olduk. Bütün barolar ve hukuk örgütlerinin, bu dosyanın da faili meçhule bırakılmaması yönünde herkesin elinden geleni yapması gerekmektedir. Dosyanın takipçisi olmaya devam edeceğiz" dedi.

KARAR ÖNCEDEN VERİLMİŞ

Avukat Nuray Özdoğan ise şunları kaydetti:

"Karanlık ilişkilerin, bu ülkenin karanlık dünyasının Deniz'in cinayetinin aydınlatılmasına engel olmasına izin vermeyeceğiz. Deniz'in sizin karanlığınızda boğulmasına izin vermeyeceğiz. Bu karanlık cinayeti bizden duruşma salonlarını değiştirerek kaçıramazsınız. Yargı mensupları önceden almış bu kararı. Cezaevine götürme kararı bugün verilmemiş bizim anladığımız. Duruşmanın cezaevi salonunda yapılmasına dair karar alınmış. Bu karar bir yaygara yaratılarak önümüze konuldu. Güvenlik problemini yaratan güvenlik, kolluk ve yargı mensuplarıydı. Yargı mensuplarını hukukçu olmaya, insan haklarından, yaşam hakkını korumadan yana tavır almaya çağırıyoruz."