birgün

23° AÇIK

Düsseldorf'ta Pegasus kargaşası: Türkiye’ye uçuşlar iptal

Düsseldorf Havaalanı'nda Pegasus Havayolları'nın 17 uçuş için yalnızca 2 kontuarının açık olması nedeniyle uçuşlar iptal edildi, yolcular başka havalimanlarına yönlendirildi. Bileti olduğu halde Türkiye’ye uçamayan yüzlerce yolcu perişan oldu.

AVRUPA 04.07.2021 11:44
Düsseldorf'ta Pegasus kargaşası: Türkiye’ye uçuşlar iptal
Abone Ol google-news


Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde okullar tatil olmasıyla birlikte Türkiye yolcuları eyaletteki havalimanlarına akın etti. Düsseldorf Havalimanı'nda ise aynı anda 17 uçuş planlayan Pegasus'un yalnızca 2 kontuarının açık olması yığılmalara sebep oldu.

Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre saatlerce bekleyen yolcular, kontuarlara vurmaya başladı. Çalışanlar işi bırakıp kaçtı. Olay yerine onlarca polis gelerek yolcularla görevliler arasına girdi. Tüm uçuşlar iptal edilirken, Türkiye yolcuları perişan oldu. Pek çok aile tatillerinin ilk günlerini havaalanında geçirmek zorunda kaldı.

Tatilde Türkiye'ye gidecek yolcular, İstanbul, Ankara, İzmir, Samsun, Antalya ve Trabzon'un da aralarında olduğu hedef havaalanınlarına uçmak istiyorlardı.
Altı kontuardan yalnızca ikisinin açık olması yüzünden korona, aşı belgeleri ve diğer kontroller için uzayan işlemlerle bekleme süreleri saatleri aldı. Yolcuların check-in yapılan kontuarlara vurmaya başlamaları üzerine az sayıdaki görevli de kaçtı. Kargaşa üzerine olay yerine onlarca polis geldi.

SEFERLER İPTAL EDİLDİ, YOLCULAR PERİŞAN OLDU

17 seferin hiçbiri aynı gün Düsseldorf'tan gerçekleşmedi. İlk anda dört, sonra yine dört sefer iptal edilirken seferlerin bir kısmı da Köln, Frankfurt, Paderborn ve Münster'e kaydırıldı. Kargaşa ortamında mesafe kurallarına uyulmadığı görüldü. Havaalanı işletmecisi yolculara su dağıtırken bir yandan da Pegasus ile sorunu çözmek için görüştüklerini duyurdu.

PEGASUS'TAN AÇIKLAMA GELDİ

Pegasus, konuyla ilgili açıklamasında iptal ve "aksaklıkların" uçuş günü sabahı 12 çalışanının rapor alarak göreve gelmemesi ile başgösteren personel yetersizliği nedeniyle oluştuğunu savundu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"2 Temmuz 2021 Cuma günü Düsseldorf Uluslararası Havalimanı'nda hizmet aldığımız handling şirketinin, planlanan uçuşlarla ile ilgili 1 ay öncesinden bilgisi ve onayı olmasına rağmen, uçuş günü sabahı 12 çalışanının rapor alarak göreve gelmemesi ile yaşanan personel yetersizliği nedeniyle, Düsseldorf’tan Türkiye’ye olan uçuşlarımızda elimizde olmayan iptal ve aksaklıklar meydana gelmiştir.

Bu aksaklık sebebiyle, bugün (3 Temmuz 2021) Düsseldorf’tan gerçekleştirilmesi planlanan uçuşlarımızın rotası değiştirilmiştir. Seferlerimizde seyahat edecek misafirlerimizin mağduriyetleri giderilmek üzere, karayoluyla Almanya'da Düsseldorf'a en yakında bulunan Münster Osnabrück Havalimanı, Köln Bonn Havalimanı, Frankfurt Uluslararası Havalimanı ve Paderborn Lippstadt Havalimanı'na yönlendirilmiştir. Uçuşlar bu meydanlardan Türkiye'ye gerçekleştirilmektedir.

Farklı meydanlara yönlendirilen uçuşların yanısıra gerçekleştirilemeyen Düsseldorf-Türkiye uçuşlarımızın telafisi için 3 Temmuz 2021 Cumartesi, 4 Temmuz 2021 Pazar, 5 Temmuz 2021 Pazartesi ve 6 Temmuz 2021 Salı günleri ilgili rotada ilave seferler planlanmaktadır.

Elimizde olmayan ve bilgimiz haricinde gerçekleşen bu aksaklığın giderilmesi için yetkililer ile görüşmelerimiz devam etmekte olup misafirlerimizin mağduriyetini gidermek adına çalışmalarımız sürmektedir. Çalışmalarımızla eş zamanlı olarak misafirlerimizle birebir irtibata geçilerek telafi yönünde alacağımız aksiyonlar kendileriyle de paylaşılacaktır. Ayrıca misafirlerimiz yurt içinden 0850 250 67 02, yurt dışından ise 0090 850 250 67 77 numaralı çağrı merkezinden destek alabilecektir."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun