birgün

20° AÇIK

AVRUPA 08.02.2021 16:35

Düsseldorf'tan Boğaziçi'ne dayanışma mesajı

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, akademisyenleri ve çalışanlarına destek için Düsseldorf'ta bir araya gelen mezunlar, kayyum rektör Bulu'nun istifa etmesini ve rektör seçiminin üniversitelerin tüm bileşenlerinin katılımıyla demokratik bir biçimde yapılmasını talep ettiler.

Düsseldorf'tan Boğaziçi'ne dayanışma mesajı

BirGün DÜSSELDORF

Boğaziçi Üniversitesi'ne atanan kayyum rektör Bulu'yu protesto eden öğrencileriyle dayanışma eylemleri, yurt dışında da artarak devam ediyor. Düsseldorf'ta bir araya gelen Boğaziçi Üniversitesi mezunları, demokratik taleplerini ifade eden öğrenciler ve onlarla dayanışma için farklı kentlerde mitingler düzenleyen vatandaşlara orantısız güç uygulanmasını protesto ettiler. Düsseldorf'ta düzenlenen eyleme, yoğun kar fırtınasına rağmen 100’e yakın kişi katıldı. Üç dilde okunan bildiride, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, akademisyenleri ve çalışanlarıyla dayanışma mesajı verildi. Boğaziçi Üniversitesi mezunları, gözaltına alınan ve tutuklanan öğrencilerin derhal serbest bırakılmasını, kampüse polisi alan, nefret söylemleri ve hedef göstermelerle öğrencileri ve hocaları ayrıştıran, kampüsü̈ güvensizleştiren seçilmemiş rektörün istifa etmesini ve rektörlük seçimlerinin üniversitelerin tüm bileşenlerinin katılımıyla demokratik bir biçimde yapılmasını talep ettiler.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol