birgün

15° AÇIK

Düzce'de depremin ardından ilk gece: '24 saat geçti, hala uyuyamadık'

Merkez üssü Düzce’nin Gölyaka ilçesi olan 6,0 büyüklüğündeki depremin üstünden 24 saatten fazla süre geçti. Yurttaşlar korkudan evlere giremezken kimisi çadırlarda, kimisi de parkta yatarak sabah olmasını bekledi.

GÜNCEL 24.11.2022 07:24
Düzce'de depremin ardından ilk gece: '24 saat geçti, hala uyuyamadık' Fotoğraf: İHA
Abone Ol google-news

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde meydana gelen ve birçok ilden hissedilen 6,0 büyüklüğündeki depremin üzerinden 24 saatten fazla bir süre geçti. AFAD ekipleri bölgede çadır kurulumunu sürdürürken yurttaşlara da battaniye dağıtımını devam ettiriyor. Eve gitmeye korkan yurttaşlar, çadırlarda kalmaya başladı. Bazı yurttaşlar ise çocukları ile parklarda uyudu. Çok tedirgin olduklarını söyleyen yurttaşlar, tekrardan deprem olacağı korkusuyla eve gidemediklerini söyledi.

Ailesi ile parkta kalan Songül Şamurzayeva, “Çok korkuyorum. Ailemle birlikte dışarda kalıyoruz, eve gidemedik. 2 yaşında çocuğum da yanımda. Evde hasar oluştu, her şey kırıldı. Eve girmekten korkuyorum. Uyursam tekrar depreme yakalanacağım diye korkuyorum" dedi.

"DEPREM SIRASINDA PANİK ATAK GEÇİRDİM"

Panik atak hastası olduğunu söyleyen Murat Mercan, "Deprem riski bitene kadar çadırda kalacağım. Annem ve babam evde ancak ben korkudan evde duramadım. 17 Ağustos depremini yaşadığım için bu panik atağı hala üstümde atamadım. Depremde kendimi nasıl dışarıya attığımı bilmiyorum, panik atak geçirmişim ve ailem ambulansa haber vermiş. Allah devletimize zeval vermesin, onlar sayesinde çadırımıza kavuştuk. Hala korkuyorum, uyuyabileceğimi zannetmiyorum. Tekrardan olacakmış gibi hissediyorum. Allah beterinden saklasın" diye konuştu.

duzce-de-depremin-ardindan-ilk-gece-24-saat-gecti-hala-uyuyamadik-1091685-1.Uyuyamadığını söyleyen Meryem Özata, “Korkudan eve giremediğimiz için bu gece çadırda kalacağız. Çok sallandık, ara ara yine sallanıyoruz. 4 kişilik bir aileyiz, hepimiz çadırlara geldik. Köpeğimizi de yanımıza getirdik, o da çok korktu. Hala uyuyamıyorum, dünden beri gözüme uyku girmedi" şeklinde konuştu.

"ÇIKAMAYACAĞIZ SANDIM"

Yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarını tutamayan Meliha Özata, “Daha önce deprem hiç yaşamadım. Depreme uykuda yakalandım. Çok korktum, çıkamayacağız sandım" ifadelerini kullandı.

duzce-de-depremin-ardindan-ilk-gece-24-saat-gecti-hala-uyuyamadik-1091686-1."24 SAAT GEÇTİ, HALA UYUMADIK"

Uyuyamadıklarını söyleyen Arife Çoşkun, “Apartmanlarımız ayakta ama eşyalarımızın hepsi yıkıldı. Korkudan evlere giremiyoruz, çadırlarda kalacağız. 24 saat geçti hala uyuyamadık" dedi.

Nebahat Çetin ise “Sallantıyla uyandık. Mobilyalarımızın hepsi devrildi. Kalkıp çıkamadık, sonradan toparladık kendimizi. Eve gitmeye korkuyoruz" diye konuştu.

(İHA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol