birgün

14° AÇIK

Düzce ve Sakarya'da şiddetli yağış: Çok sayıda ev ve iş yerini su bastı, taşkınlar meydana geldi

Düzce ve Sakarya'da görüşen şiddetli yağışlar yağışlar taşkınlara neden oldu. Düzce'de köy yolu ulaşıma kapandı, evler boşaltıldı, bazı bölgelerde heyelan meydana geldi. Sakarya'da ise bazı ev ve iş yerlerini su bastı.

GÜNCEL 28.06.2022 07:03
Düzce ve Sakarya'da şiddetli yağış: Çok sayıda ev ve iş yerini su bastı, taşkınlar meydana geldi Düzce/ Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Düzce'de sağanak taşkınlara neden oldu. Yığılca ilçesinde Alaplı-Yığılca kara yolu ile Yedigöller grup yolu ve 9 köy yolu ulaşıma kapandı, 17 ev boşaltıldı, 43 yurttaş tahliye edildi. Sakarya'nın Kocaali ilçesinde ise şiddetli yağış nedeniyle dereler taştı, yollar su altında kaldı, bazı evlerin giriş katlarını su bastı.

DÜZCE

Düzce'nin Yığılca ve Akçakoca ilçelerinde etkili olan sağanak sonrası, 1 köprü yıkıldı, 2 köprüde taşkın oluştu, Alaplı-Yığılca kara yolu ve Yedigöller grup yolu ile 9 köy yolu kapandı, 17 ev boşaltıldı, 43 yurttaş tahliye edildi.

Yığılca ilçesinde aralıksız süren sağanak nedeniyle dereler taştı ve su baskınları oluştu.

İlçede sağanağın ardından Aksu-Kırık Köprüsü yıkıldı, Karakaş ve Çiftlik Sapağı Köprüsü taştı. Ayrıca taşmak üzere olan Melen Çayı Köprüsü, Ahmetçiler Deresi Köprüsü'nde tedbir alındı.

duzce-ve-sakarya-da-siddetli-yagis-cok-sayida-ev-ve-is-yerini-su-basti-taskinlar-meydana-geldi-1034265-1.

YOLLAR KAPANDI, HEYELAN MEYDANA GELDİ

Hocaköy, Hacıyeri, Hocatman, Yılgın, Tıraşlar, Refikler ve Dibektaş köylerinde heyelanlar meydana geldi. Ağaç göçüğü, heyelan ve su taşkınları nedeniyle Alaplı-Yığılca kara yolu ve Yedigöller grup yolu ulaşıma kapandı.

Yedigöller grup yolu Bekirler Altı Melenkıyısı mevkisinde meydana gelen heyelan ve su taşkınları sonrası Yılgın, Çukurören, Gaziler, Çiftlik, Hocaköy, Karakaş, Mengen, Yoğunpelit ve Yaylatepe köyleriyle ulaşım kesildi.

Heyelan riski sebebiyle Tıraşlar köyünde 8 haneden 22, Yılgın köyünde 5 haneden 9, Yağcılar köyünde 4 haneden 12 yurttaş evlerinden tahliye edildi.

'KÖPRÜNÜN KORKULUKLARI GİTTİ'

Yığılca ilçesi Hoşafoğlu Köyü Muhtarı Yeter Şener, yaptığı açıklamada, köyde ikindi saatlerinde başlayan yağışın akşam saatlerinde çoğaldığını ve yatsı ezanından sonra suyun Aksu Mahallesi'nde bulunan köprüyü aştığını söyledi.

Kırık köyüyle ulaşımın kesildiğini dile getiren Şener, "Sabahleyin köprünün ne durumda olacağına bakacağız. Köprünün korkulukları gitti. Şu anda evlerde bir hasar yok" dedi.

Yağcılar köyünde bulunan dere yatağındaki ağaç, kum ve çakılla tıkanan köprüde İlçe Özel İdaresi ekipleri çalışma yaptı.

Öte yandan Akçakoca ilçe merkezi Çuvallı mevkisi su altında kaldı.

duzce-ve-sakarya-da-siddetli-yagis-cok-sayida-ev-ve-is-yerini-su-basti-taskinlar-meydana-geldi-1034264-1.

SAKARYA

Sakarya'nın Kocaali ilçesinde de şiddetli yağış nedeniyle dereler taştı, yollar su altında kaldı, bazı evlerin giriş katlarını su bastı.

Batı Karadeniz'i etkisi altına alan yağış, gece saatlerinde ilçedeki şiddetini artırdı.

duzce-ve-sakarya-da-siddetli-yagis-cok-sayida-ev-ve-is-yerini-su-basti-taskinlar-meydana-geldi-1034266-1.

EV VE İŞ YERLERİNİ SU BASTI

Hızar ve Yayla mahallelerinden geçen Hızar Deresi'nin debisinin yükselmesinin ardından yer yer taşkınlar meydana geldi, yolları ve bazı evlerin giriş katlarını su bastı. Suları tahliye çalışması başlatan belediye ekipleri, yollara taşınan kaya parçaları, balçık ve dalları iş makineleriyle temizledi.

Belediye Başkanı Ahmet Acar, taşkınlarda can ve mal kaybının yaşanmadığını belirterek, "Hızar Deresi'nin debisinin yükselmesinden dolayı 4-5 hanede ani su baskınları meydana geldi" dedi.

Acar, derelerden ve fındık bahçelerinden ana arterlere akan mil, kaya parçaları ve benzeri cisimlerin temizlendiğini aktararak, dere güzergahlarında evleri bulunan yurttaşlara tedbirli olmaları yönünde bilgilendirme yapıldığını kaydetti.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol