birgün

14° AÇIK

Düzenli test yaptıranlar zümresi

Yurttaşlar ve sağlık çalışanları semptom göstermelerine rağmen kendilerine test yapılmadığını belirtirken, AKP Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu’nun yalnızca 1 ayda 8 test yaptırdığını söylemesinin ardından TUSAŞ Genel Müdürü Kotil de düzenli yaptırdığı testin pozitif çıktığını söyledi. Öte yandan TBMM’de yapılan Covid-19 testleri için meclise PCR testi cihazı kurulduğu bildirildi.

GÜNCEL 23.08.2020 07:25
Düzenli test yaptıranlar zümresi
Abone Ol google-news

İSMAİL ARI

AKP Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu’nun bir ayda 8 test yaptırdığı açıklamasının ardından Eski THY Genel Müdürü de olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A. Ş. (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, “Düzenli olarak test yaptırdığını” ve son Covid-19 test sonucunun da pozitif çıktığını açıkladı.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, karantina altında olduğunu da açıkladı. Kotil’in Twitter hesabından yaptığı ve “Değerli dostlarım, düzenli olarak yaptırdığımız Covid-19 testimin sonucu pozitif çıktı. Hamdolsun, şu an genel sağlık durumumun iyi olmakla birlikte karantinada gözlem altında olacağım” ifadelerinin yer aldığı paylaşıma yurttaşlar tepki gösterdi. Tepkiler üzerine bir açıklama daha yapan Kotil, “Bugüne kadar gerek seyahatlerin getirdiği zorunluluklar, gerekse doktorların talebi üzerine toplam üç kez test yapıldı” dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DÜZENLİ TEST YAPILMIYOR

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman, “Biz özellikle Covid-19’la birebir mücadele eden sağlık çalışanlarına haftalık test yapılmasını istedik. Sağlık Bakanlığı bu hayati talebi dahi kabul etmemişken, hastalarla teması olan sağlık çalışanlarına, ‘Semptomunuz varsa gelin, test yapalım’ denirken, bu şekilde düzenli testler yapılması sağlık çalışanlarını hayal kırıklığına uğratıyor. Sağlık emekçilerine düzenli test yapılmazken düzenli test yaptıran AKP milletvekili ile Kotil’in ayrıcalığı nedir?” diye sordu.

TTB Merkez Konseyi eski başkanı Raşit Tükel de, Kotil’in açıklaması üzerine yaptığı paylaşımda, “Düzenli test yaptıranlar diye ayrı bir zümre oluştu. Testleri pozitif çıktığında kendilerini ifşa ediyorlar. Temaslılara, risk gruplarına test yok oysa ki. Test yapılma kriterlerinde gizli ajanda!” dedi.

MECLİS'E ÖZEL PCR TESTİ

Öte yandan yurttaşlar ve sağlık çalışanları semptom göstermelerine rağmen kendilerine test yapılmadığını belirtirken TBMM’de yapılan Covid-19 testleri için meclise PCR testi cihazı kurulduğu bildirildi.

“Test yaptırmak isteyen Saray’a veya Meclis’e gitsin” diyen CHP Ankara Milletvekili Dr. Servet Ünsal, “Saray her gün test yaptırıyor. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı testlerin büyük bir kısmı zaten Saray’da yapılıyor. Yurttaş hastaneye gittiğinde test yaptıramaz ama TBMM’ye geldiğinde test yaptırabilir. TBMM içerisine PCR testi makinaları kuruldu. Artık Meclis içerisinde yapılan testler başka yerlere gönderilmiyor ve kurulan PCR testi makinaları yüzbinlerce dolar değerinde” dedi.

İHTİYAÇ OLAN ŞEHİRLERE KURULABİLİRDİ

İyi Parti Milletvekili Dr. Aylin Cesur ise, “Meclis’e beş dakika uzaklıkta Hıfzıssıhha var ve testler oraya gönderilemiyor mu? Bunu ne amaçla yaptılar bilmiyoruz. Şuan ülkenin birçok noktasındaki laboratuvarlarda yeteri kadar test yapılamıyor, şehir dışına çıkan herkese test yapılsın, asıl elzem olan bu bence” diye konuştu.

TBMM Başkanlığı’nın 15 Ağustos günü yaptığı açıklamada “Meclis personelinde toplam aktif vaka sayısı 35’dir” denirken onlarca milletvekili de Covid-19 testinin pozitif çıktığını açıklamıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol