birgün

14° PARÇALI BULUTLU

MEDYA 28.05.2021 21:33

DW Türkçe "Resmi ilanlar iktidara yakın medyaya verildi" dedi, BİK yanıt verdi

Deutsche Welle Türkçe, Basın İlan Kurumu'nun 2020’de hükümete yakın gazetelere 141 milyon TL’lik ilan verdiğini, gazetelere verilen ilan kesme cezasının yüzde 97’sinin BirGün, Cumhuriyet, Evrensel, Korkusuz ve Sözcü’ye kesildiğini yazdı. BİK'ten yapılan açıklamada, "DW Türkçe sitesini kınıyoruz" denildi.

DW Türkçe "Resmi ilanlar iktidara yakın medyaya verildi" dedi, BİK yanıt verdi

Deutsche Welle Türkçe, Basın İlan Kurumu'nun 2020’de hükümete yakın gazetelere 141 milyon TL’lik ilan verdiğini yazdı.

DW, Basın İlan Kurumu'nun (BİK) kamuoyuna yansımayan raporuna ulaştı.

Habere göre, gazetelere verilen ilan kesme cezasının yüzde 97’sinin BirGün, Cumhuriyet, Evrensel, Korkusuz ve Sözcü’ye kesildi.

Haberde, "İktidar çizgisinde olmayan gazeteler ilan kesme cezalarıyla ekonomik olarak zor duruma düşürülüyor. Buna göre, geçen yıl resmi ilanların yüzde 78'i, yani 141 milyon lira iktidara yakın basına dağıtıldı" ifadeleri kullanıldı.

BASIN İLAN KURUMU: DW TÜRKÇE SİTESİNİ KINIYORUZ

Basın İlan Kurumu, DW Türkçe'nin haberinin ardından açıklama yaptı.

Kurumun sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Kurumumuzun Türk basınına verdiği destekleri hiçe sayarak, hem ülkemizi hem Kurumumuzu zan altında bırakan @dw_turkce sitesini kınıyor, doğru, tarafsız ve ilkeli yayıncılığa davet ediyoruz" denildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol