birgün

2° AÇIK

SAĞLIK 14.12.2017 12:05

'E-reçete'de ağır aksak: Birçok şehirde sınıfta kaldı

Sahte reçetenin önüne geçilmesi için 2012’de uygulamaya konulan elektronik imzalı e-reçete sistemiyle ilgili açıklama yapan TEİS Başkanı Saydan, “Birçok şehirde elektronik imzalı e-reçete sınıfta kaldı. Veriler özellikle doğu bölgesinde alt yapının tam sağlanamadığını gösterdi” dedi

'E-reçete'de ağır aksak: Birçok şehirde sınıfta kaldı

BURCU CANSU

SGK, 1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanan elektronik imzalı e-reçete sisteminin illere göre uygulanma oranını yayımladı. 2017 yılında en düşük elektronik imzalı e-reçete yazılan il yüzde 59 ile Erzurum olurken, en yüksek il ise yüzde 97 ile Bolu oldu.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Başkanı Ecz. Nurten Saydan, yüzde 59 ile 78 aralığında en az elektronik imzalı e-reçete yazılan 12 il bulunduğunu belirterek, "Bu illerin çoğunluğunun Doğu bölgemizdeki iller olması bu bölgelere gereken altyapının tam olarak sağlanamadığını göstermektedir" dedi.

'Acillerde manuel kağıt kullanılıyor'

Ülke genelinde eczanelere gelen günlük reçete sayısının 1 milyon 500 bin ila 1 milyon 600 bin arasında değiştiğini belirten Saydan, "Tıbbi malzeme reçetelerinin de elektronik ortamda yazılması için pilot uygulama başladı. Türkiye genelinde reçetelerin elektronik imzalı e-reçete olarak yazılma oranı yüzde 84'lerde. Bunun en büyük payını aile hekimleri ve özel hastaneler oluşturuyor. Aile hekimlerinin elektronik ortamda yazdıkları e-reçeteler yüzde 97, özel hastanelerin ise yüzde 90 oranında. Özel hastanelerin oranının düşük olmasının nedeni acillerden yazılan manuel kağıt reçeteler” diye konuştu.

'Sahte reçetenin önüne geçti'

Elektronik imzalı e-reçete sistemiyle, büyük oranda sahte reçetenin önüne geçildiğini vurgulayan Saydan, şunları söyledi:

“Yazılan reçetelerle ilgili istatistiki bilgi toplanması kolaylaştı, kağıt israfının önüne geçildi. Reçete okunamama durumlarının yüzde yüz giderilmesini sağladı, ilaç bilgisine ulaşma süresinin kısalması, doktor ve eczacıya vakit kazandırması, kayıt edilebilirlik, sürdürülebilirlik, takip edilebilirlik açısından kullanışlı bir sistem oldu.
Genellikle yazılan kağıt reçeteler, acilde yazılan ve eczane laboratuvarlarında hazırlanan yapma ilaç reçeteleridir. Medula sistemine eczanelerimizde en çok hazırlanan 52 adet yapma ilaçformül kartının sisteme dahil edilmesi kağıt reçete sorununu büyük ölçüde çözecektir. TEİS olarak Türkiye genelinde elektronik imzalı e-reçete yazılım oranın yüzde yüze ulaşmasının çok önemli olduğuna inanıyoruz.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol