birgün

27° AÇIK

EBRD, Buca Metrosu’nun ihale kararına yönelik itirazı reddetti

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca Metrosu’nun yapım ihalesine ilişkin Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası nezdinde yapılan itiraz sürecinin sonuçlandığını ve itirazın reddine karar verildiğini açıkladı. EBRD Şikayet Komitesi Üst Kurulu dikkatle incelediği şikayetin kabul edilemeyeceği sonucuna vardığını bildirdi. EBRD bu kararıyla komisyonun Buca Metrosu kararını onaylamış oldu.

BİRGÜN EGE 24.03.2022 17:29
EBRD, Buca Metrosu’nun ihale kararına yönelik itirazı reddetti
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Şikayet Komitesi, Buca Metrosu’nun yapım ihalesinde Nurol İnş. ve Tic. A.Ş ve Yapı Merkezi İnş. ve Sanayi A.Ş İş Ortaklığı’nın, ihalenin kararına dair şikayetini reddederek, ihale komisyonunun verdiği kararı onayladı. EBRD, dikkatle incelenen şikayetin kabul edilebilir olmadığı sonucuna vardı. Kararda EBRD'nin nihai kararının kesin olduğu ve temyize tabi olmadığı belirtildi.

İhale ve ihaleye sunulan tüm tekliflerin incelenmesine, verilmiş tekliflerin ciddi ölçüde ‘Dengesiz Teklif’ veya ‘Önden Yüklenmiş Teklif’ ya da ‘Anormal Ölçüde/Derecede (Aşırı) Düşük Teklif’ olup olmadıklarına yönelik değerlendirmelerin yapılarak ihalenin karara bağlanmasına kadarki ihale sürecine, Nurol İnş. ve Tic. A.Ş ile Yapı Merkezi İnş. ve Sanayi A.Ş İş Ortaklığı tarafından yapılan itiraz, EBRD Şikayet Komitesi Üst Kurulu tarafından reddedildi.

Karar metninde projenin finansmanının EBRD, Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB), Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ve Karadeniz Ticaret Kalkınma Bankası (BSTDB) ile imzalanan kredi anlaşmaları kapsamında karşılanmış olması nedeniyle, iki aşamalı ihale sürecinin EBRD kurallarına göre ve EBRD’nin elektronik ihale portalı ECEPP üzerinden yapıldığı hatırlatıldı. Nurol İnş. ve Tic. A.Ş ve Yapı Merkezi İnş. ve Sanayi A.Ş’nin açtığı davada İzmir 4. İdare Mahkemesi Buca Metrosu’na yapımına ilişkin ihale kararının iptaline karar vermişti.

DANIŞTAY’A TAŞINACAK

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan konuyla ilgili açıklamada “İzmir Büyükşehir Belediyesi hukuka, yargı kararlarına sonuna kadar bağlı olmakla birlikte, mahkemece eksik ve yetersiz inceleme neticesinde verilmiş olan söz konusu karar belediyemiz tarafından, 15 gün içerisinde yürütmenin durdurulması ve duruşma talepli olarak Danıştay nezdinde temyiz edilecektir. İzmir Büyükşehir Belediyesi bilimsel gerçeklerin ışığında ve yasal çerçevede en doğru kararı vermiştir. Hukuki sürecin de en kısa zamanda tamamlanıp, tüm İzmir’in beklediği bu çok önemli hizmetin daha fazla zaman kaybı yaşanmadan hayata geçmesi için azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz” denildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol