birgün

19° AÇIK

BİRGÜN EGE 29.08.2020 17:40

Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal için Foça’da sessiz zincir

Foça Barış Kadınları Platformu’nun düzenlediği Foça Forum ve Yenifoça Forum Platformları üyelerinin yer aldığı sessiz eyleme bazı sendika, dernek ve siyasi partilerin üyeleri de katılarak destek verdi.

Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal için Foça’da sessiz zincir

BİRGÜN İZMİR

Adil yargılanma talebi ile başladığı ölüm orucunun 238'inci gününde hayatını kaybeden ve dün toprağa verilen Avukat Ebru Timtik ile birlikte başladığı ölüm orucuna devam eden Avukat Aytaç Ünsal için İzmir’in Foça İlçesi’nde sessiz eylem gerçekleştirildi. Çoğunluğu kadınlardan oluşan eylemciler protesto ve dileklerini alkışlar ve taşıdıkları dövizlerle dile getirdi.

Foça Barış Kadınları Platformu’nun düzenlediği Foça Forum ve Yenifoça Forum Platformları üyelerinin yer aldığı sessiz eyleme bazı sendika, dernek ve siyasi partilerin üyeleri de katılarak destek verdi.

29 Ağustos 2020 Cuma Günü saat 19.00’da toplanan yaklaşık 50 kişilik grup Foça Küçükdeniz sahilindeki eski Öğretmen Evinin karşısında zincir oluşturdu. Eylemciler ellerinde “Suçu Adil Yargı Talebiydi”, “Aytaç İçin AYM Kararı Uygulansın”, “Haksız Mahkumiyet İstemiyoruz”, “Üzgünüz Öfkeliyiz”, “Ebru Adaletsizlikten Öldü”, “Adil Yargılama İstiyoruz”, “Tacizciler Dışarıda Adil Yargı İsteyenler İçeride”, “Öfkemiz Acımızdan Fazla”, “Aytaç’a Özgürlük”, “Adaletten ve Yaşamdan Yanayız”, “Ebruyu Yaşatamadık Aytaç’ı Yaşatalım” yazılı dövizler taşıdı. Zaman zaman birlikte alkışlı protesto da bulundu. Alkışlara caddede yürüyen bazı vatandaşlar katıldı.

AYTAÇ ÜNSAL ADİL YARGILANSIN

Katılımcılardan bir yurttaş eylemi düzenleme gerekçeleri ve taleplerini şu şekilde açıkladı: “Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal diğer 6 avukat arkadaşlarıyla birlikte 2018 yılından beri cezaevinde idi. Yargılama süreci çok net bir şekilde işlemeden, bazı gizli tanık ifadelerine dayanılarak Ebru 13, Aytaç 10 yıl ceza aldı. Bu cezaları protesto ettiler ve adil yargılama istediler. Adil yargılama taleplerine uzun süre yanıt verilmedi. Önce açlık grevine başladılar. Sonra bunu ölüm orucuna çevirdiler. Bizce Ebru Timtik adil yargılama olmadığı için hukuksuz bir biçimde ölüme gönderildi. Onu kaybettik. Şimdi hastanede ve ölmek üzere olan Aytaç Ünsal’ın adil yargılanmasını istiyoruz.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız