birgün

13° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 01.11.2017 14:49

Ece Temelkuran'a uluslararası edebiyat ödülü

Ece Temelkuran'a uluslararası edebiyat ödülü

KÜLTÜR SANAT SERVİSİ

Yazar Ece Temelkuran, Düğümlere Üfleyen Kadınlar kitabının İngilizce çevirisi "Women Who Blow on Knots" ile 2017 Edinburgh Uluslararası Kitap Festivali İlk Kitap Ödülü'ne sahip oldu.

Bir adamı öldürmek için çölü geçmeyi göze almış dört kadının Tunus'tan Lübnan'a yolculuğunu konu alan eser, 50 roman arasında bu yılın en iyisi olarak seçildi.

"OKUYUCALARIMA TEŞEKKÜR EDERİM"

Ece Temelkuran, ödül sonrasında yaptığı açıklamada, hayatının en zor zamanlarında yazdığı kitabın insanlara verdiği ilham noktası mutluluğunu ve heyecanını paylaştı. Temelkuran ödüle ilişkin verdiği teşekkür mesajında, "Hayatımın en zor zamanlarından hayatta kalabilmek için yazdığım hikayenin birçok kişiye ilham kaynağı olmasını ve böyle bir ödülün verilmesinden dolayı çok heyecanlıyım. Çevirmen Alex Dawe'ye, editörüm Penny Thomas'a ve Parthian Books'tan Richard Davies'e teşekkür etmek istiyorum. Ve Edinburgh Uluslararası Kitap Festivali'ne Düğümlere Üfleyen Kadınlar'ın deli yolculuğuna katılmayı seçen tüm okuyuculara çok teşekkürler" dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol