birgün

23° SAĞANAK

Eczacıbaşı İlaç, Gensenta İlaç'ı 135 milyon dolara satın aldı

Eczacıbaşı, ABD’li öncü ilaç şirketi Amgen’in sahip olduğu Gensenta’nın yüzde 99.96 hissesini 135 milyon dolara satın almak için anlaşmaya vardığını açıkladı.

SAĞLIK 29.06.2022 12:25
Eczacıbaşı İlaç, Gensenta İlaç'ı 135 milyon dolara satın aldı
Abone Ol google-news

Eczacıbaşı İlaç, ABD'li Amgen'den jenerik ilaç ve ilaç hammaddesi üreticisi Gensenta İlaç'ın yüzde 99.96 hissessini 135 milyon dolara satın almak için anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Dünya gazetesinin haberine göre satın alma işlemi, Rekabet Kurulu onayının ardından tamamlanacak.

Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, “Çağdaş, kaliteli ve sağlıklı yaşamın öncüsü olmayı ilke edinen bir kuruluş olarak hem Türkiye hem de dış pazarlarda geniş ürün yelpazesi ve farklı tedavi alanlarındaki yenilikçi ilaçlarla faaliyetlerimizi artırmayı planlıyoruz. Bu satınalma ile ilaç ve biyobenzer ilaçların üretimi, ilaç hammaddesi üretimi ve sağlık alanında ihracat yetkinliklerini portföyümüze katarak, yerli üretimin gücü ile büyümeye devam ediyoruz” dedi.

Öte yandan, Amgen tarafından verilen bilgide, Gensenta’nın satışına yönelik stratejik kararın ardından Türkiye’deki faaliyetlerin süreceği ve hastalara hizmet etmeye devam edileceği belirtildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun