2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2. Tur Detaylı Sonuçları
2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2. Tur Detaylı Sonuçları

İngiltere'de yaşayan 23 yaşındaki hacker Adrian Kwiatkowski'ye müzisyen Ed Sheeran’ın yayımlanmamış iki şarkısını çalıp satması nedeniyle 18 yıl hapis cezası verildi.

Abone Olgoogle-news
Ed Sheeran'ın yayımlanmamış şarkılarını çalan hackera hapis cezası

İngiliz müzisyen Ed Sheeran’ın yayımlanmamış iki şarkısını çalıp satan 23 yaşındaki Adrian Kwiatkowski isimli hackera 18 yıl hapis cezası verildi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre Kwiatkowski, Sheeran’la birlikte rapçi Lil Uzi Vert’in de 12 şarkısını kripto para karşılığında satmıştı.

İngiltere’nin Ipswich kentinde yaşayan ve sanatçıların hesaplarını hackledikten sonra şarkıları ele geçiren Kwiatkowski telif hakkı ihlali de dahil hakkındaki 19 suçlamayı kabul etti.

Londra Emniyeti’nin bildirdiğine göre, Kwiatkowski’nin şarkılardan 131 bin sterlin kazandığını söyledi. Ipswich Kraliyet Mahkemesi, Kwiatkowski dizüstü bilgisayarından Sheeran ve Vert'in şarkıları da dahil 565 ses dosyasının bulunduğunu aktardı.

Olayla ilgili ilk soruşturma 2019 yılında Amerikan mercileri tarafından başlatıldı. Birkaç müzisyenin bağlı olduğu menajerler, New York’ta savcılığa, internette “Spidark” ismiyle bilinen birinin bazı hesapları hacklediğini ve ele geçirdiği içerikleri sattığı yönünde şikayette bulundu.

Soruşturma kapsamında Spirdark'ın kripto para hesabını kurmak için kullanılan e-posta adresinin Kwiatkowski'ye ait olduğu ortaya çıktı.

Kwiatkowski’nin İngiltere'deki ev adresi, cihazlardan birini hacklemek için kullanılan bir IP adresiyle de bağlantılıydı. Bunun ardından dosya, Londra Emniyet Müdürlüğü’ne devredildi ve Kwiatkowski Eylül 2019 yılında gözaltına alındı.

Polisin aktardığına göre Kwiatkowski’nin yedi adet teknolojik aygıtına el konuldu. Bunlardan birisi ise içerisinde 89 farklı sanatçının yayımlanmamış 1263 şarkı çıkan hard disk oldu.