birgün

8° PARÇALI BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 29.01.2020 02:43

Edebiyat Üçlemesi 18 Şubat’ta Zorlu PSM'de

Edebiyat Üçlemesi 18 Şubat’ta Zorlu PSM'de

Kültür Sanat Servisi

Gedik Sanat, Edebiyat Üçlemesi projesiyle Zorlu PSM Platinum Sahnesi’nde 3 prömiyerle seyircinin karşısında olacak. 18 Şubat’taki ilk Dünya Prömiyeri, Ölmeme Günü ‘İkinci Yeni Şarkılar’ adlı sahne eseriyle Murat Cem Orhan’a ait. Cemal Süreya, Edip Cansever, Turgut Uyar ve Tomris Uyar’ın eserleri üzerine oluşturulan kurguyu Sevengül Sönmez yaparken, eserin konu akışına göre yaratılan illüstrasyonlarını Sevil Yeşim Dizdaroğlu gerçekleştirdi.

Nejat Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması’nde iki defa Birincilik Ödülü alan besteci, Gedik Sanat’ın siparişiyle bu eseri besteledi. Orkestra şefliği kariyerini de sürdüren Orhan, birçok projenin de müzik sorumluluğunu üstleniyor.

Mert Fırat, Ölmeme Günü ‘İkinci Yeni Şarkılar’ eserinde sesinin renklerini büyük bir ustalıkla kullanarak, projeye etkileyici bir ifade biçimi katıyor. Murat Cem Orhan’ın geçen sezon yarattığı Kuvayi Milliye’nin İnsan Manzaraları adlı eserinde birlikte çalıştığı Evrim Özkaynak’ın da solist olarak katılacağı prömiyerde iki solistin uyumu dikkat çekici. Bu iki değerli sese Murat Cem Orhan yönetiminde Brothers Trio eşlik edecek.

İkinci Yeni, döneminin toplumsal yapısını aktarma biçimi ve ifade şekillerinde yakaladığı özgün tavırla Türk edebiyatının önemli bir parçası. 18 Şubat akşamı dinleyiciler; Turgut Uyar’ın ‘Bir Metin Nasıl Yazılmalı, Senin Sol Yanında’, Cemal Süreya’nın ‘Yazmam Daha Aşk Şiiri, Kan Var Bütün Kelimelerin Altında’, Edip Cansever’in “Tomris’in Ruhbilimsel Saati, Yaş Değiştirme Törenine Yetişen Öyle Bir Şiir, Güz Bayan” adlı şiirleri üzerine bestelenen şarkıları dinlerken Tomris Uyar’ın günceleriyle oluşturulan kurguya şahitlik edecekler.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız