birgün

5° AÇIK

Edirne'de 15 kedinin ölü bulunmasına ilişkin soruşturma başlatıldı

Edirne'de yıkılmış bir evin bahçesinde ölü olarak bulunan 15 kedinin ölüm nedenine ilişkin Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında kedilerden numuneler alınarak İstanbul'daki laboratuvara gönderildi.

GÜNCEL 01.12.2022 17:23
Edirne'de 15 kedinin ölü bulunmasına ilişkin soruşturma başlatıldı Fotoğraf: DHA
Abone Ol google-news

Edirne'de yıkılmış evin bahçesinde dün ölü olarak bulunan 15 kedi ile ilgili Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kedilerden alınan numuneler, İstanbul'daki laboratuvara gönderildi.

Kedilerin ölüm nedeninin belirlenmesinin ardından sonuca göre adli süreç yürütülecek.

Talatpaşa Mahallesi'nde oturan Vahit Akay, "2 tane köpek var, onlar sürekli boğup bırakıyor. Kapının önünden kendi kedimi de aldım. Belediyeye de şikayette bulundum. 'İlgileneceğiz' dediler, geldiler ama o sırada köpekler bulunamadı. Köpekler sürekli öldürüp aynı yere bırakıyor. Mahalle de bu köpeklerden şikayetçi. 10 taneye yakın kedi boğdular. Kendimiz de hayvanseveriz. Süreli yemek koyuyoruz ama mahallede kedi bırakmadı köpekler. Bizzat kendim gördüm" diye konuştu.

"HAYVANLAR KONUSUNDA ÇOK BİLİNÇSİZİZ"

Edirne Doğa, Çevre ve Sokak Hayvanları Koruma Derneği (EDSHAYKO) yönetimi ve üyeleri, olay üzerine Edirne Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi önünde basın açıklaması yaptı. Dernek başkanı Simge Çalışkan, "Çok üzgünüz. Biz senelerdir burada bir şeyler yapmaya çalışıyoruz ama Edirne halkı da çok bilinçsiz. Aslında Türkiye olarak hayvanlar konusunda çok bilinçsiziz. Bizim yapmak istediğimiz onlara alan sunmak. Mama yardımı, tedavi, kısırlaştırma istiyoruz. Bunun için sokak hayvanlarımızın sonuna kadar arkasındayız" dedi.

NE OLMUŞTU?

Talatpaşa Mahallesi'nde yıkılmış bir evin bahçe kısmında dün 15 ölü kedi bulunmuştu.Hayvanseverlerin şikayetiyle olay yerine polis ekipleri çağrılmıştı.

Polis yaptığı incelemede belirli tarihler arasında kedilerin öldüğünü tespit etmişti. Durum Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerine bildirilmişti. Yetkililer, ölü kedilerden numune alıp inceleme başlatmıştı.

(AA-DHA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol