birgün

22° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 17.06.2021 09:09

Edirne'de esnafından çiftçisine herkes zor durumda

Edirne'de esnafından çiftçisine herkes zor durumda

Yaren ÇOLAK

Bölgede yetişen özellikle çeltik, ayçiçeği ve buğdayın Edirne ekonomisi açısından büyük bir önemi olduğunun altını çizen CHP Edirne Milletvekili Ziraat Mühendisi Okan Gaytancıoğlu, “Pandemi döneminde üreticilerimiz ürünlerini üretmeye devam etti ancak bu ürünlerin üçünde de net ithalatçı olmamız ithalat faturamızı artırdı. 1 ton buğday pandemi öncesi 150 dolara ithal edilirken, günümüzde 300 dolara kadar yükseldi.

1 ton ayçiçeği 360 dolara ithal edilirken 760 dolara ithal edilmeye başlandı. Ancak bu fiyat artışlarından Edirneli üreticiler hiçbir fayda sağlayamadı. Çünkü Edirneli üreticiler ürünlerini dünya fiyatlarından değil yurtiçi piyasalarda oluşan fiyatlardan sattı” ifadelerini kullandı. Tarımda yaşanan sorunun nitelikli bir tarım politikası uygulanmamasından kaynaklandığını vurgulayan CHP’li Vekil Gaytancıoğlu, “Edirne ayçiçeği, buğday ve çeltik ürününün üretilebileceği ve işlenebileceği potansiyele sahip. Ancak nitelikli tarım politikaları yok” diye konuştu. Öte yandan tarımın yanı sıra hayvancılığın da pandemiden olumsuz etkilendiğini belirten Gaytancıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Pandemiden hayvancılık da etkilendi. Örneğin özellikle arife ve bayram günleri süt alıcı firmalar pandemiyi bahane ederek 4 gün üreticilerin sütlerini almadı. Dolayısıyla süt üreticileri oldukça mağdur oldu. Bunlarla birlikte gübre ve yem fiyatlarının bazılarında yüzde yüzü aşan artışlar hem bitkisel üretim hem de hayvancılık yapanları zor durumda bıraktı. Maliyetler katlanarak artarken üreticinin ürettiği ürünlerin fiyatları bu artışların yarısı kadar artmadı.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol