Edirne’de Kakava ateşi yandı

05.05.2019 19:35 YAŞAM
Edirne’de Kakava – Hıdrellez Şenlikleri’nin resmi açılış programı binlerce kişinin katılımıyla Sarayiçi’nde gerçekleşti. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, yaptığı konuşmada, Kakava’nın yağmurla, bereketle geldiğini söyledi. Edirne’nin pek çok unsurunun UNESCO Kültürel Miras Listeleri’nde yer aldığını anımsatan Gürkan, “Edirne’ye en çok Edirneliler yakışıyor, Türk milletinin kahraman evlatları yakışıyor. Çünkü sizler Türk vatanının bölünmez bütünlüğünden yana, Türk […]

Edirne’de Kakava – Hıdrellez Şenlikleri’nin resmi açılış programı binlerce kişinin katılımıyla Sarayiçi’nde gerçekleşti.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, yaptığı konuşmada, Kakava’nın yağmurla, bereketle geldiğini söyledi.

Edirne’nin pek çok unsurunun UNESCO Kültürel Miras Listeleri’nde yer aldığını anımsatan Gürkan, “Edirne’ye en çok Edirneliler yakışıyor, Türk milletinin kahraman evlatları yakışıyor. Çünkü sizler Türk vatanının bölünmez bütünlüğünden yana, Türk milletinin birlik ve dirliği için canını veren, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyeti milletin bütün fertleriyle ilelebet payidar kılmaya ant içmiş evlatlarsınız.” dedi.

Kakava’nın bin 400 yıllık bir gelenek olduğunun altını çizen Gürkan, bu gece Sarayiçi’nde gerçekleşecek etkinliğe herkesi davet etti.

Halka oluşturan binlerce turist, ateşin yakılmasını coşkuyla alkışladı.

Baharın gelişinin kutlandığı, bolluk, bereketin dilendiği Kakava’da binlerce katılımcı sağanağa rağmen dev ateş etrafında dans etti.

Bu anı görüntülemek isteyen fotoğraf sanatçıları da adeta birbiriyle yarıştı. Kakava kutlamaları, şafak sökmeden Tunca Nehri kenarındaki kutlama programıyla devam edecek.