birgün

25° AÇIK

EKONOMİ 16.07.2021 15:44

Edirne’de madalyonun iki yüzü: Bulgarlar ‘ucuzluğa’ koştu; yurttaşlar pahalılığa isyan etti

Bulgar turistler, ucuza alışveriş yapmak ve araçlarının depolarını doldurmak için Edirne’ye geldi. Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi Başkanı Bülent Reisoğlu, “Eskiye nazaran 5 kat fazla alışveriş yapıyorlar” dedi. Edirneli yurttaşlar ise pazardaki fiyatların yüksek olmasından yakındı. Mevcut kura göre, 1 Bulgar Levası yaklaşık 5,15 Türk Lirası’na eşit.

Edirne’de madalyonun iki yüzü: Bulgarlar ‘ucuzluğa’ koştu; yurttaşlar pahalılığa isyan etti

Edirne'de gıdadan tekstile kadar birçok ürünün bulunduğu Ulus Pazarı, Bulgar turistler ile gurbetçilerden yoğun ilgi görüyor.

Başta çevre iller olmak üzere Yunanistan ve Bulgaristan'dan ziyaretçilerin uğrak yeri olan, ‘Sosyete Pazarı’ olarak da bilinen alanda, 300 esnaf tezgah açtı.

AA’ya konuşan Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi Başkanı Bülent Reisoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, pazarın en yoğun günlerinden birini yaşadığını belirtti.

Pazarın özellikle Bulgaristan'dan alışveriş yapmak için gelen turistlerin akınına uğradığını ifade eden Reisoğlu, şöyle konuştu:

“Bayram nedeniyle pazar müşteri akınına uğramış durumda. Bulgaristan'dan gelen vatandaşlara, gurbetçi vatandaşlarımız da eklendi. Edirne eski canlı günlerine dönüyor. Özellikle Bulgar turistler turlar halinde pazara geliyor. Paraları değerli olduğu için iğneden ipliğe Edirne'den alıp gidiyorlar. Bir de giderken araçlarının benzinlerini dolduruyorlar. Eskiye nazaran 5 kat fazla alışveriş yapıyorlar.”

YOĞUNLUK, ALIŞVERİŞİ ZORLAŞTIRIYOR

Bulgaristan'dan alışveriş için Edirne'ye gelen Sevcan Türkyılmaz, aşırı kalabalık nedeniyle alışveriş yapmakta zorlandıklarını belirterek, "Bayram alışverişi yapmaya geldik. Fiyatlar gayet uygun. Bakalım neler alacağız” dedi.

Bulgarlar da pazardaki fiyatlardan memnun olduklarını, tüm ihtiyaçlarını buradan alarak ülkelerine döndüklerini söyledi.

Edirne'de oturan yurttaşlar ise pazardaki fiyatların yüksek olmasından yakındı.

Mevcut kura göre, 1 Bulgar Levası yaklaşık 5,15 Türk Lirası’na eşit durumda.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol