birgün

23° AZ BULUTLU

EEMKON 2017 Kongresi başlıyor

GÜNCEL 14.11.2017 12:33
EEMKON 2017 Kongresi başlıyor
Abone Ol google-news

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) 16-18 Kasım tarihlerinde bu yıl ikinci kez Elektrik Elektronik Mühendisliği Kongresi (EEMKON) 2017’de “Mühendislik Eğitimi”, “Enerji Politikaları”, “Elektronik Sanayi Uygulamaları”, “İletişim Teknolojileri”, “Elektrik ve Kontrol Mühendisliği”, “Biyomedikal Mühendisliği” ve “Kent ve Elektrik” konulu yedi ayrı sempozyum düzenliyor. 61 panel-oturumun yapılacağı kongrede 230 konuşmacı yer alıyor. Bunun dışında, kongremize iletilen 98 bildirinin, bilim insanlarından oluşan hakem heyetinin onayından geçen 44’ü ve 25 davetli bildiri oturumları da yer alacaktır.

EEMKON 2017 Düzenleme Başkanı Mehmet Turgut tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:

Dünya dönüyor ve o döndükçe bilimsel gelişmeler de neredeyse baş döndürücü bir hızla gündemimize giriyor. Bu gelişmeleri yayın organlarında, bilimsel dergilerde izlemek her zaman yeterli olmuyor. Bu tartışmaları ve gelişmeleri daha da anlamlı kılmak üzere; bilim insanlarını karşı karşıya getirerek onların sadece ilgilendikleri konularla değil, bunları belirleyen, geliştirip zenginleştiren yaşam anlayışlarını da taşıyıp getirecekleri, akla gelebilecek her konuda fikir alışverişinde bulunabilecekleri ve duyarlı kesimlerin izleyici olarak katılımıyla da canlandırılmış platformlar olarak düzenlenen kongrelerin, belirleyici katkısı öne çıkıyor.

Bu anlayışla, Elektrik Mühendisleri Odası olarak 16-18 Kasım tarihlerinde bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Elektrik Elektronik Mühendisliği Kongresi EEMKON 2017’de “Mühendislik Eğitimi”, “Enerji Politikaları”, “Elektronik Sanayi Uygulamaları”, “İletişim Teknolojileri”, “Elektrik ve Kontrol Mühendisliği”, “Biyomedikal Mühendisliği” ve “Kent ve Elektrik” konulu yedi ayrı sempozyum düzenliyoruz. 61 panel-oturumun yapılacağı kongremizde 230 konuşmacı yer alacaktır. Bunun dışında, kongremize iletilen 98 bildirinin, bilim insanlarından oluşan hakem heyetinin onayından geçen 44’ü ve 25 davetli bildiri oturumları da yer alacaktır.

Bu sempozyumlarda bilim insanlarını, üniversiteleri, kamu kuruluşlarını ve sanayi temsilcilerini bir araya getirerek, hem bu alanlar üzerinden mesleki bilgi ve uygulamaların güncellenmesine hem üniversite sanayi işbirliğinde yeni ufuklar açılmasına ve hem de ülke kalkınmasına, bilimin yol göstericiliğinde katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.

EEMKON2017’de IBM’nin yapay zeka ürünü olan Watson Türkiye’de ilk defa geniş kesimlere sunulacak. Endüstri 4 0 oturumu kapsamında Watson’un çalışması ve algoritmaları anlatılırken, Robot Kol uygulamasıyla Watson’un doğaçlama problem çözme ve hassas müdahaleler yapma becerisi katılımcılara gösterilecektir. İnternetten veri gönderen bağlantılı aygıtlardan oluşan, her geçen gün büyüyen bir yelpaze olan “Nesnelerin İnterneti” (IOT Internet of Things) ile bütünleşik çalışan Watson, disiplinler arası alanlarda geniş ölçekli kararları verme ve yürüyen süreçlerde anlık optimizasyonlar gerçekleştiriyor.

eemkon-2017-kongresi-basliyor-383906-1.Enerji Politikaları Sempozyumu’nda iki tane yurtdışı konuşmacımız da aramızda olacaktır. “Dünyada ve Türkiye’de Enerji Görünümü” oturumunda, Viyana Teknoloji Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Gustav Resch“2030 yılına kadar Avusturya’da 100% yenilenebilir elektrik- önkoşulların ve etkilerinin değerlendirilmesi” sunumuyla davetli konuşmacı olarak yer alırken, “Yenilenebilir Enerji Kaynakları” oturumunda Danimarka, Aalborg Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Henrik Lund, “%100 Yenilenebilir Enerji Çözümlerinin Seçimi ve Tasarımında Akıllı Enerji Sistemleri” sunumunu yapacaktır.

Kalp pilleri, yapay organlar, diyaliz makinesi; hastaların durumunu ameliyat ve yoğun bakım sırasında izleyecek elektronik ve bilgisayar sistemler; ultrason, manyetik rezonans, röntgen anjiyo vb. görüntüleme sistemleri; dolaşım, sindirim, solunum, sinir vb. fizyolojik sistemler ve yeni biyomalzemelerin tasarlanması ve malzemelerin kullanılabilirliğinin test edilmesi gibi geniş bir yelpazeye sahip olan Biyomedikal mühendisliği kongremizde önemli bir yer tutuyor.

Bu anlayışla, biyomedikal çalışmalarının yanında Bilişsel Sinirbilim, Nöromarketing, Nöroestetik konularında da çalışan Roma La Sapienza Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Fabio Babiloni davetli konuşmacı olarak Biyomedikal Sempozyumu’nda yer alacaktır.

Başta ülkesi Küba’da olmak üzere uluslararası çapta öncü çalışmalara imza atan; Küba Tıp Bilimleri Yüksek Enstitüsü’nde kıdemli profesör ve Enstitü müdürü; Çin Elektronik Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde ise seçkin profesör olarak görev yapan Prof. Dr. Pedro Antonio Valdes-Sosa aynı sempozyumda davetli konuşmacı olarak sunum yapacaktır.

EEMKON 2017, Panel ve Oturumlar ile birlikte elektrik sektörü üretici firmalarının ürün tanıtımı gerçekleştirilecektir. Türkiye’de ve Dünyada hızla gelişen Elektrik, Elektronik ve Biyomedikal Mühendisliği alanlarındaki yeniliklerin, geleceğe ilişkin politikaların tartışılacağı etkinlikte; Kamu Kurum ve Kuruluş Temsilcileri, Akademisyenler, Üretici, Tüketici ve Müşavir ve Mühendisler bir araya gelerek bilgi ve deneyimlerini birbirlerine aktarma fırsatı bulacaklardır.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol