birgün

24° AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 01.07.2020 13:22

Efeler'de hakları için mücadele ediyorlar

Jeotermal enerji santrallarıyla mücadele eden halka çevre gününde büyük destek. Efeler Belediyesi Dünya Çevre Günü’nde direnenlerin yanındaydı

Efeler'de hakları için mücadele ediyorlar

Efeler Belediyesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Kuyucular Mahallesi, Koçak Deresi mevkiinde bulunan direniş çadırında etkinlik düzenledi. Mahalledeki jeotermal enerji santralinin mağdur ettiği vatandaşlar, kurulan platformda konuşmalar gerçekleştirirken Efeler Belediye Başkanı M. Fatih Atay, “Bugün burada bir günü kutluyoruz, çevre gününü, aslında çevre gününden daha çok çevreyi talan edenlere karşı birlikteliğimiz olan günü kutluyoruz” dedi.

Efeler Belediyesi, vahşice üretim yaparak saldıkları zararlı gazlarla çevreyi kirleten jeotermal enerji santralleriyle mücadelesine 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde de devam etti. Düzenlenen etkinliğe, Efeler Belediye Başkanı M. Fatih Atay ve CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül’ün yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, CHP ve İyi Parti İl ve İlçe yöneticileri ile birlikte çevre gönüllüleri katılım gösterdi.


MAĞDUR VATANDAŞLAR YAŞAM HAKKI İÇİN SES VERDİ

Kuyucular Mahallesi, Koçak Deresi mevkiinde bulunan direniş çadırında gerçekleşen etkinliğe, Aydın ilinde faaliyet yürüten çevre platformlarının yanı sıra civar şehirlerden de çevre platformu temsilcileri katıldı. Yaşam haklarının ellerinden alınmaması için Kuyucular Mahallesi’nde bulunan jeotermal enerji Santralının önünde aylardır direnen mahalle sakinleri başta olmak üzere, etkinliğe katılan tüm çevreci vatandaşlar zarar gören doğa ve tarım arazilerine sahip çıkmak için demokratik haklarını kullanarak konuşmalar gerçekleştirdi.

'SAĞLIKLI BİR ÇEVREDE YAŞAMAK İSTİYORUZ'

Gerçekleşen etkinlikte konuşan Efeler Belediye Başkanı M. Fatih Atay, doğaya zararlı olan her şeyin karşısında ve vatandaşın yanında yer alacağını ifade ederek, “Jeotermaller aslında ülkelerin zenginlikleridir. Biz jeotermalden elektrik üretimine karşı değiliz. Ama böyle vahşice üretilmesine karşıyız. İnsanlara, hayvanlara, bitkilere herkese zarar verecek şekilde uygulamalar yapılmasına karşıyız. Bugün burada bir günü kutluyoruz, çevre gününü, aslında çevre gününden daha çok çevreyi talan edenlere karşı birlikteliğimiz olan günü kutluyoruz. Biz sadece yaşantımızı zenginleştiren bu havayı, çevreyi, toprağı, zeytinlikleri, bitkileri, hayvanları korumak istiyoruz. Sağlıklı bir çevrede yaşamak istiyoruz. Anayasal hakkımızı kullanmak istiyoruz” dedi. Başkan Atay, göreve geldiği günden bu yana hiçbir jeotermal tesise ruhsat vermediğini bundan sonra da ruhsat vermemeye devam edeceğini vurguladı. CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül ise, “Bu mücadele sadece Aydınlıların, Manisalıların, İzmirlilerin mücadelesi değil yaşam hakkını savunan tüm insanların mücadelesidir. Termik santralların verdiği zarar sebebiyle bugün Zonguldak koronavirüs tedbirlerinde ‘14+1’ olarak isimlendiriliyor, böyle giderse yakında Aydın da ‘+1’ diye anılacaktır. Buna izin vermemek için buradayız” dedi.

DİRENİŞ ÇADIRLARI MAĞDURLARIN SESİNİ DUYURUYOR

Aydın Çevre Platformu (AYÇEP) Başkanı Mehmet Vergili de yaptığı konuşmasında doğa ve temiz çevre için her zaman direneceklerini söylerken, “Jeotermal enerji santrallarının mağdur ettiği insanlar her yere başvurdular cevap alamadılar, sonunda çareyi direniş çadırlarından ses vermekte buldular. Jeotermal enerji ile kazanılacak para pul bizi doyurmaz. Bizi Aydın’ın çevresi korunarak elde edilen tarım ürünleri, doğal güzellikleri, tarihi kimliği ve üzerinde gerçekten çalışıldığı taktirde turizm gelirleri doyurur ve bu kazanç çevreye zarar vermez” diye konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız