birgün

28° AÇIK

Efeler’de ücretsiz psikolojik destek merkezi açıldı

Yurttaşlara ücretsiz hizmet verecek Efeler Belediyesi, Kadın-Aile-Çocuk Psikososyal Destek Merkezi törenle açıldı.

BİRGÜN EGE 11.02.2021 11:31
Efeler’de ücretsiz psikolojik destek merkezi açıldı
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

Efeler Belediyesi, Kadın-Aile-Çocuk Psikososyal Destek Merkezi törenle açıldı.

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, “Bir sözümü daha yerine getirmenin mutluluğunu, onurunu, gururunu yaşıyorum” dedi. Mehmet Fatih Atay, şöyle konuştu:

“Seçimden önce söz verdiğim hizmetlerin bir tanesi de buydu. Sorunlarımızın arttığı, hepimizin psikolojisinin bozulduğu, ekonomimizin dibe vurduğu süreç içerisinde, desteğe ihtiyaç duyduğumuz bir dönemi yaşıyoruz. Ekonomiyle ilgili sorunlar varken bir de üzerine pandemi dönemi içindeki olumsuzluklar da eklendi. Pandemi döneminde Efeler Belediyesi olarak sağlık çalışanlarının, doktorların kalabilmesi için otel kiraladık. Bu otelin bir bölümünü de pandemi döneminde şiddet gören kadınların kalabilmesi için ayırdık. Hiçbir kadının oraya ihtiyaç duyacağına ihtimal vermezken, odalarda yer kalmadı. Kadınlarımız çok aşırı şiddet gördü. O insanlarımızın sığınabilecekleri, eğitim alabilecekleri, sorunlarını çözme konusunda onlara yol gösterebilecek bir merkez şarttı. Belediye başkanı olarak toplumun sorunlarının çözümü konusunda verdiğim sözlerin biri buydu, yerine getirmekten mutluluk duyuyorum. Mutlu bir toplum yaratmak zorundayız. Mutlu toplum yaratamazsak geleceğimizle ilgili kuşkularımız olur, bir geleceğimiz de olmayabilir. Mutluluğu önce ailede kuracağız. Çocuklarımız, kadınlarımız mutlu ve umutlu olacak.”

Atay, sözlerine şöyle devam etti:

"Evin direği kadın mutlu olmalı, şiddete maruz kalmamalı, ekonomik şartları uygun olmalı, ailesini bir arada tutabilmeli. Efeler Belediyesi olarak bütün politikamızı kadınların ekonomik durumlarının iyi olabileceği bir ortam yaratmak, üretimde olmalarını sağlamak, topluma kazandırılmasını sağlamak, aynı zamanda da onların ailelerini bir arada tutabilecek bir ortam yaratmak için belirledik. Kadın-Aile-Çocuk Psikososyal Destek Merkezimizin de amacı bu. Efeler Belediyesi olarak her şeye açığız, toplum için yapılması gereken ne varsa yapmaya hazırız. Tüm belediye meclis üyelerimiz burada. Diğer partilerdeki meclis üyesi arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum, çok teşekkür ediyorum kendilerine, meclisimizde kararlar oy birliği ile çıkıyor. Halkımız buradaki hizmetten ücretsiz olarak yararlanacak. Şuan bile merkezimizde 15 günlük randevu dolmuş durumda. Demek ki biz daha erken böyle bir hizmeti topluma kazandırmalıymışız. Bu özeleştiriyi de yapmak istiyorum. Merkezimizin Efeler halkına hayırlı olmasını diliyorum. Sorunlarımızı giderme konusundaki dayanışmamıza katkı yapmasını umuyorum, herkesi saygıyla sevgiyle selamlıyorum.”

Adnan Menderes Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yalçın Özdemir de, açılışı yapılan merkezin Aydın için çok önemli bir hizmet olduğunu belirtti.

PSİKO-SOSYAL DESTEK MERKEZİ NASIL HİZMET VERECEK?

13 yaş ve üzeri çocuklar, ergenler, yetişkinler, çiftler ve ailelerin yararlanacağı Psiko-Sosyal Destek Merkezi’nde kişilere 45 dakika, çiftlere 90 dakikalık seanslarla ücretsiz psikolojik destek sağlanacak. Efeler Belediyesi’nde görevli Psikoterapist ve Aile ve İlişki Danışmanı Aytül Yurdakul’un danışmanlık yapacağı Psiko-Sosyal Destek Merkezi’nde; çocuklarını bırakacak yeri olmayan anneler destek alırken; onların çocukları, çocuk gelişimci gözetiminde seans boyunca çocuk oyun odasında vakit geçirebilecek. Psikolojik destek almak isteyen vatandaşlar ise, 0256 214 2999 numaralı telefondan randevu ve merkezle ilgili detaylı bilgi alabilecek.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol