birgün

17° PARÇALI BULUTLU

'Efeler Yolu' projesi hayata geçiriliyor

İzmir-Manisa sınırlarındaki Bozdağlar ile İzmir-Aydın sınırlarındaki Aydın Dağları'nda efelerin yaşadığı köy ve yaylaları, saklandıkları efe yatakları, kale ve terk edilmiş eski köyleri birbirine bağlayan 500 kilometrelik bir yürüyüş rotası hayata geçiriliyor

BİRGÜN EGE 01.03.2020 16:20
'Efeler Yolu' projesi hayata geçiriliyor
Abone Ol google-news

BİRGÜN İZMİR

Ege Bölgesi ve İzmir açısından büyük önem taşıyan, İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde İzmir Valiliği, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ile İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün de paydaşları arasında yer alacağı Efeler Yolu projesinin hayata geçirilmesine sayılı günler kaldı.

İzmir/Manisa sınırlarındaki Bozdağlar ile İzmir-Aydın sınırlarındaki Aydın Dağları'nda efelerin yaşadığı köy ve yaylaları, saklandıkları efe yatakları, kale ve terk edilmiş eski köyleri birbirine bağlayan 500 kilometrelik bir yürüyüş rotası, Ege Üniversitesi bünyesinde oluşturulan Kültür Rotaları Araştırma Grubu (EÜ-KÜRAG) akademisyenlerinin yürüttükleri saha çalışmalarıyla belirlendi.

İzmir Valiliğine sunulan, İzmir Kalkınma Ajansının desteklediği ve Ege Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen fizibilite çalışmalarının ardından yapılması planlanan yatırım süreci değerlendirildi.

EÜ-KÜRAG sorumlu araştırmacısı Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Özkaya yürütücülüğünde gerçekleştirilen Efeler Yolu projesinde önemli ilerlemeler kaydedildi.

Efeler Yolu Projesinin hayata geçmesine sayılı günler kala ilk lansmanı İzmir’in Beydağ ilçesinde gerçekleşti.

BÖLGE TURİZMİ CANLANACAK

Beydağ Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleşen lansmana Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ve Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı da katıldı.

Ev sahibi Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, “Projenin hayata geçirilmesine sayılı günler kala ilk toplantının Beydağ’da yapılması bizi ayrı onurlandı. Bugün burada olarak yanımızda olan başkanlarıma muhtarlarımıza ve kıymetli hocalarımıza Efeler Yolu Derneği Üyelerimize çok teşekkür ederim. Gerçekleştirdikleri sunum ile muhtarlarımız ve bizler de taşları yerlerine oturttuk. Çok güzel bir proje olacak. Efeler Yolu ile bölgemiz uluslararası turizm açısından tanıtılacak. Doğal ve kültürel varlıklar açısından çok zengin bir ilçe olmamız ve projenin içeriği açısından organik ürünlerin satın alınabileceği yürüyüş rotasında köylerin de ziyaret edilebilecek olması, ürünlerimizin ekonomik olarak değerlendirilmesini sağlayacak, bölge turizmine önemli katkılar sağlayacaktır” dedi.

"YÜRÜYÜŞ 1 AYDA TAMAMLANABİLECEK"

Daha önce Aziz Paul Yolu'nun işaretlenmesinde gönüllü olarak çalıştığını ve benzer bir uygulamanın Bozdağ ve Aydın Dağları'nda da hayata geçirilebileceğini düşünerek projeyi oluşturduğunu söyleyen Doç. Dr. Özkaya, projeyi uygulamak için harekete geçtiklerini söyledi. İzmir Valiliğine sunularak, İzmir Kalkınma Ajansı tarafından mali destek alan projenin fizibilite çalışmalarının son aşamasında olduklarını dile getiren Doç. Dr. Özkaya, "İzmir'in Bornova ilçesindeki Belkahve mevki'inden başlayarak Bozdağlar ve Aydın Dağları'nı dönerek Meryem Ana'da sonlanacak efelik temalı bir kültür rotası oluşturduk. Bu sayede Türkiye'nin en güzel köylerinden olan Şirince, Kaplan, Beyköy, Birgi, Bozdağ, Gölcük, terk edilmiş çok önemli bir köy olan Lübbey köyü, Ovacık Milli Parkı içindeki Ovacık köyü, Yukarıkızılca ve Nazarköy hattı Efeler Yolu'yla birbirine bağlanıyor. Bu yolun yürüyüş sezonu yaklaşık 9 ay olacak. Yol kesintisiz bir yürüyüşle yaklaşık 1 ayda tamamlanabilecek" dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol