birgün

22° AÇIK

Efes Selçuk’a “Kadın Dostu Kent” ödülü

Efes Selçuk Belediyesi 2021 Yılının Kadın Dostu Kenti ödülünü aldı. Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, kadınların siyasetin içinde daha fazla yer alması gerektiğini vurguladı.

BİRGÜN EGE 24.03.2022 19:00
Efes Selçuk’a “Kadın Dostu Kent” ödülü
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

Efes Selçuk Belediyesi, kent genelinde kadını sosyal, ekonomik olarak güçlendirmek amacıyla hayata geçirilen Selçuk Efes Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Kurulması, Efes Tarlası Bakkalı, Masal Evi, Tandır Evi, Efesli Bebeler, kadınlara yönelik Temel Hukuk Eğitimi verilmesi, Kadın Dayanışma Merkezi aracılığıyla kadınlara yönelik psikolojik ve hukuksal destek sağlanması gibi çalışmalar ve projeler ile 2021 Yılının Kadın Dostu Kenti ödülünü aldı.

Ödül töreninde konuşma yapan Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, “Kadın her şeyden önce hayatın merkezinde olduğunu bilmeli. Kadın ekonominin içerisinde var olması gerektiğini bilmeli. Ama tüm bunlardan önce ‘Ben bir bireyim, benim haklarım var. Ve bu haklarımı sonuna kadar mücadele ederek, söke söke alırım’ diyebilmeli’ dedi. Kadınların siyasetin içinde daha fazla yer alması için ekonomik özgürlüklerini kazanmaları gerektiğine değinen Ceritoğlu Sengel, “Kadının ekonomik hayata katılması için, siyasete katılması için mezuniyeti hiç önemli değil. Tandır ekmeği yapıyorsa kadın, evinin yakınına Tandır Evi kurup o ekmeği halkla buluşturmak gibi, salça yapmayı biliyorsa salça makinasını alıp tek tek köyleri dolaştırmak gibi. Yeni üretici pazarı açarak o kadınları orada istihdam etmek gibi adımlar attık” diye konuştu.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Birimi kurulması, işletme açan, pazar tezgâhı kuran kadın esnaflara yüzde 25 indirim yapılması, Aile Konutu Şerhi alınacağı zaman bunlara ilişkin ücretlerin alınmaması gibi kararların Efes Selçuk Belediye Meclisi’nden oy birliği ile geçtiğinin altını çizen Ceritoğlu Sengel, şunları söyledi “Biz Amazonların kurduğu, Artemis’ten Meryem Ana’ya kadar buram buram kadın olan bir kentten geliyoruz. Kadına güvenen bir kentte yaşıyoruz ki; yerel yöneticisi kadın oldu. O yüzden önce Efes Selçuk halkına ve tüm jüri üyelerimize çok teşekkür ediyorum.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol