birgün

0° PARÇALI BULUTLU

Efsane grup Moğollar’dan 50’nci yıla özel konser

KÜLTÜR SANAT 09.02.2018 10:05
Efsane grup Moğollar’dan 50’nci yıla özel konser
Abone Ol google-news

BURAK ABATAY

Moğollar, 50. yaşını bugün Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde Nejat Yavaşoğulları, Fuat Güner, Harun Tekin gibi birçok sanatçının da eşlik edeceği özel bir konserle kutluyor. 1967’de başladıkları müzik yolculukları hâlâ devam eden, Anadolu Pop müziğinin en önemli temsilcilerinden Moğollar’ın ilk solisti Aziz Azmet, eski davulcu Ayzer Danga, Nejat Yavaşoğulları, Fuat Güner, Hayko Cepkin, İzzet Öz, Nebil Özgentürk, Yekta Kopan ve daha birçok isim grupla birlikte sahnede olacak. 1970’lerin sonlarına doğru müzik kariyerlerine ara veren Moğollar, 1993’te Leman dergisinden Kaan Ertem’in öncülük ettiği bir imza kampanyası sonucu yeniden bir araya geldi. Gruba klavyede Serhat Ersöz ve vokalist olarak da Emrah Karaca eklendi. 2010’da grubun davulcusu Engin Yörükoğlu’nun kansere yenik düşmesinin ardından ise gruba Kemal Küçükbakkal dahil oldu.

Dünyayı değiştiremedik ama o coşkuyu yarattık
Grubun basçısı Taner Öngür, 50 yılı geride bırakan grup için BirGün Pazar’a verdikleri söyleşide, Moğollar kimliğini “ 93’ten bu yana da hiç aralıksız belli bir çizgide işimizi yapıyoruz, ki o çizgi de çok önemli, toplumsal sorumluluk taşıyan bir çizgi. Müzikle dünyayı değiştiremezsin belki ama bir coşku yaratabilirsiniz, o coşkuyu yarattık bir yandan” sözleriyle açıklamıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun