birgün

8° AÇIK

DÜNYA 09.12.2019 14:10

Efsanevi kuklacı Caroll Spinney hayatını kaybetti

Susam Sokağı'nda Minik Kuş ve Kırpık'a hayat veren kuklacı Caroll Spinney yaşamını yitirdi

Efsanevi kuklacı Caroll Spinney hayatını kaybetti

Türkiye’de Susam Sokağı adıyla yayınlanan ABD yapımı çocuk programı Sesame Street’te Minik Kuş ve Kırpık adlı kuklalara hayat veren efsanevi kuklacı Caroll Spinney, 85 yaşında yaşamını yitirdi.

Minik Kuş ve Kırpık karakterlerinin uzun yıllar canlandırmasını yapan Spinney’nin ölüm haberi, dizinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamayla doğrulandı.

Yapılan açıklamada Spinney’nin bir süredir distoni (kas tonusu bozukluğu) rahatsızlığıyla mücadele ettiği belirtildi. Bu hastalık, kasları etkileyerek bir ya da birden fazla kas grubunun, bazen de tüm vücut kaslarının kontrolsüz hareket etmesine yol açıyor.

Spinney, Sesame Street’in başladığı 1969’dan bu yana, 50 yıl boyunca programın kuklalarına hayat verdi. Minik Kuş adlı büyük kuklanın hem içine girerek hem de seslendirerek canlanmasını sağlayan Spinney’in Hollywood’un meşhur Şöhretler Kaldırımı’nda bir yıldızı da bulunuyor.

Caroll Spinney, geçen yıl ekim ayında, 50 yılın ardından Susam Sokağı’ndan emekli olduğunu duyurmuştu. Ünlü kuklacı, New York Times’a verdiği röportajda, “Her zaman bu iki harika kuklayı canlandırdığım için ne kadar şanslı olduğumu düşünürdüm. Minik Kuş’u oynamak, hayatımın en eğlenceli işlerinden biriydi” demişti.

Spinney, “Susam Sokağı’nda çalışmaya başlamadan önce birkaç farklı şovda çalıştım ama Susam Sokağı’nda 45 yıldan uzun bir süre çalışacağım hiç aklıma gelmezdi” şeklinde konuşmuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol