birgün

4° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 04.11.2020 10:13

Ege halklarının kaderi ortak

Ege halklarının kaderi ortak

HABER MERKEZİ

Bütün Ege'de hissedilen depremle ilgili Ege’nin iki yakasından ekoloji örgütleri bir araya gelerek bir açıklama yayımladı. Daha önce 68 örgütün imzaladığı ‘Kazma Bırak’ kampanyası koordinasyonunun yürüttüğü çalışmada Akdeniz bölgesinde hidrokarbon arama faaliyetlerinin deprem olasılığını güçlendirdiğine ve bu nedenle de durdurulması gerektiğine dikkat çekildi.

Sinop Nükleer Karşıtı Platformu,Kazdağları İstanbul Dayanışması gibi örgütlerin imzacı olduğu açıklamada Ege’nin iki yakasında yaşayan insanların kaderlerinin ortak olduğu ve daha fazla canlı kaybının olmaması için doğayı hiçe sayan politikalara son verilmesi çağrısı yapıldı.


Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"30 Ekim günü Ege denizi depremle sarsıldı. Bizler iki yakada da kayıplarımıza aynı gözyaşlarıyla ağlıyoruz. Ege’nin her iki yakasında da hasarlı binalar sıradan insanların üzerine çöktü. Bu felaket 'doğal' değildir. Bu felaketin sorumlusu inşaat sektörünün ekonomik çıkarları ve devletin kayıtsızlığıdır. Devletlerimiz ise önlemek yerine seyretti. Dayanışma ve işbirliği yerine birbirleriyle savaşmak için büyük paralar harcamayı seçtiler. Akdeniz’den başlayarak toprağın altını üstüne getirmeye devam ediyorlar. Hidrokarbonların çıkarılması planladıkları gibi ilerlerse, bölgemizde olağan olan depremler durumunda büyük çevresel etkiler olabilir. Depremleri yok saymayı değil, onlara hazırlanmayı esas almalıyız. Depremi hızlandıran ve etkilerini çoğaltan, doğayı hiçe sayan politikalara son verilmeli.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol