Ege Üniversitesi'nde öğretim görevlilerine Mart ayından beri hak ettikleri ek ders ücretleri ödenmiyor. Ege Üniversitesi Rektörü Budak’ın ise ek ders ücretlerini biz bize yeteriz kampanyasına bağışlamayı önerdiği iddia edildi.

Ege Üniversitesi’nde ek ders ücretleri ödenmiyor: Biz bize yeteriz kampanyasına bağış iddiası

BERKAY SAĞOL

Pandemi döneminde örgün eğitim zorunlu olarak uzaktan eğitime taşındı ve öğretim görevlileri bu zorlu süreçte uzaktan eğitimle ders vermeye devam etti. Ege Üniversitesi’nde Sayıştay raporlarına yansıyan pek çok usulsüzlüğün ardından, öğretim görevlilerine yaklaşık 8 aydır ek ders ücreti ödenmediği ortaya çıktı. Uzaktan eğitimin devam ettiği dönemde Ege Üniversitesi, ikinci öğretim öğrencilerinden ve tezsiz yüksek lisans öğrencilerinden harç ücretlerini almaya devam etti. Tüm bu ücretler üniversitenin kasasına girmesine rağmen, öğretim görevlilerine maaşlarının yanı sıra yasal olarak alması gereken ek ders ücretlerinin ödemeleri Mart ayından beri yapılmadı. Akademisyenler ise bu zorlu pandemi koşullarında hak ettikleri ücretleri alamadıkları için durumdan rahatsız.

Öte yandan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak'ın, ek ders ücretlerini ödemeyip, üniversitenin kasasında biriken ve öğretim görevlilerinin hakkı olan bu parayı, biz bize yeteriz kampanyasına bağışlama önerisinde bulunduğu, önerinin ise Ege Üniversitesi Yönetim Kurulu tarafından kabul edilmediği iddia edildi.

'MAĞDUR EDEN BU TUTUM ANLAŞILIR OLMAKTAN UZAK'

ege-universitesi-nde-ek-ders-ucretleri-odenmiyor-biz-bize-yeteriz-kampanyasina-bagis-iddiasi-790632-1.Konu hakkında BirGün’e açıklama yapan Eğitim-Sen İzmir 3 No’lu Üniversiteler Şubesi Başkanı Ulaş Yasa, “22 Mart’ta 2020/4 yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’nde esnek çalışma yöntemlerinden faydalanan çalışanların istihdamlarına esas görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılacakları ve mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük haklarının saklı kalacağı ifade edilmiştir. Nitekim Pamukkale, Adnan Menderes ve Düzce üniversitelerinde senato kararı ile ek ders ücretlerinin ödenmesi gerçekleşmiştir. Benzer şekilde, 3 Nisan 2020 tarih ve 2347 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin de ek ders ücretleri ödenmiştir” dedi.

Ege Üniversitesi’nde ek ödemelerin derhal yapılması gerektiği belirten Yasa, “Tüm bu karar ve uygulamalara rağmen, Ege Üniversitesi öğretim üyelerinin ek derslerini ödemekten imtina etmektedir. Salgın döneminde uzaktan eğitim veren akademisyenlerimiz yüz yüze eğitimde harcadıkları emekten daha fazla emek ve çaba sarf etmiş olmalarına rağmen uzaktan eğitimde ek ders ödemelerine dair YÖK 'ün açıkladığı görüş ortadayken rektörlüğün akademisyenleri mağdur eden bu tutumu anlaşılabilir olmaktan uzaktır” ifadelerini kullandı.