birgün

25° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 01.06.2020 11:01

Ege Üniversitesi’nde kısmi çalışan öğrencilerin maaşları kesildi!

Ege Üniversite Yönetimi, üniversite bünyesinde kısmi olarak çalışan öğrencilerin maaşlarını kesti. Öğrenciler böyle zor bir dönemde bu uygulamanın kendi bütçelerini iyice erittiğini söyledi

Ege Üniversitesi’nde kısmi çalışan öğrencilerin maaşları kesildi!

ARDA ÖZARDA

Ege Üniversite Yönetimi, üniversite bünyesinde kısmi olarak çalışan öğrencilerin maaşlarını kesti. Öğrenciler, Ege Üniversitesi Haber Portalı ‘Mavra Postası’ üzerinden örgütlenerek Ege Üniversitesi Yönetimine ve eski AKP’li rektör Prof. Dr. Necdet Budak’a toplu bir şekilde maaşların ödenmesi için dilekçe yolladı. Üniversite yönetiminde atılan toplu maillere bir dönüş ise hala yapılmadı.

“BAHANELER İLE MAAŞIMIZI ÖDEMİYORLAR”

İsmini vermek istemeyen Ege Üniversitesi’nde kısmi olarak çalışan bir öğrenci, “Ege Üniversitesi radyosunda kısmi zamanlı olarak çalışıyorum. Kısmi zamanlı çalışmak hem beni geliştiriyor hem de KYK bursum yetersiz kaldığı için ihtiyaçlarımı karşılayabilmeme küçük de olsa bir katkı sağlıyordu. Ancak pandemi sürecinde çalışmıyor olduğumuz için maaşlarımız kesildi. Zaten yetersiz olan burslarımızın yanında o da kesilince böyle bir süreçte mağdur edilmiş olduk" diye konuştu.

"Birçok öğrenci bütçesini o küçük gelirle düzenliyordu" diyen öğrenci, "Sürecin alışılmadık olması bizleri psikolojik olarak yıpratmasının yanında bir de maddi anlamda zorlar oldu. Bu şekilde mağdur edilen arkadaşlarımızla iletişime geçerek toplu bir şekilde mail gönderirsek durumun lehimize değişeceğini düşündük. Mailleri göndermeden önce İletişim Fakültesi Dekanına maaşların yatırılıp yatırılmayacağını sorup mağdur edildiğimizi ilettiğimizde kendisi bizlere; 'Çalışmayınca maaşlar alınamıyor, zira üniversite ödeme yaptığında çalışıyor görünüyor, tabi bu dönemde öğrenci çalıştırılırsa üniversite ceza yer. Kısacası çalışma olmayınca ödeme de olamıyor.' gibi bir 'bahane' ile dönüş yaptı. Ardından okul yönetimine bu durumu dillendirdiğimiz ve maaşların yatırılmasını talep ettiğimiz bir mail gönderdik. Ancak gönderdiğimiz maillere dönüş yapmaya tenezzül etmediler” ifadelerini kullandı.

REKTÖRE DEKANA MAAŞ VAR, ÖĞRENCİYE YOK

Bu dönemde rektörler ve dekanlarında çalışmadığını ama onların maaşlarının ödendiğine değinen öğrenci, '"Hakkımız olan maaşları istiyoruz" dedi ve şunları söyledi:

“Oysa ki bizler hakkımız olanı istedik. Rektör ve dekanlar da bu süreçte çalışmıyor ancak maaşları ödeniyor. Öğrencileri mağdur eden okul yönetimi 911.142.000 TL bütçesi ile zaten yeşil olan kampüsü yeniden yeşillendirirken uzaktan eğitime erişimi ya da yeterli ekipmanı olmayan bizlere YÖK'ün tavsiyesiyle okul dondurmayı 'çözüm önerisi' sunarak bizleri mağdur ettiğinde hiçte 'öğrenci dostu' olmadıklarını zaten göstermişti. Şimdi kısmi zamanlı çalışan öğrencilerin maaşları yatırılmayarak mağduriyetlerimize yenisi ekleniyor. Bizler, kısmi zamanlı çalışan öğrencilerin maaşlarının yatırılmasını talep ediyoruz. Covid-19 sürecini sağlıklı geçirmek her öğrencinin hakkıdır."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız