birgün

5° AÇIK

BİRGÜN EGE 23.02.2021 15:40

Ege Üniversitesi öğrencisine, ‘Boğaziçi eylemine katıldın’ soruşturması

Boğaziçi Üniversitesi'ne atanan Melih Bulu'ya karşı başlayan protestolara katılan DEÜ öğrencilerine uzaklaştırma cezalarının ardından, Ege Üniversitesi öğrencilerine de soruşturma açıldı.

Ege Üniversitesi öğrencisine, ‘Boğaziçi eylemine katıldın’ soruşturması

Berkay SAĞOL

AKP'de 14 yıl boyunca Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Dokuz Eylül Üniversitesi rektörü Nükhet Hotar’ın ardından, eski AKP milletvekili Ege Üniversitesi rektörü Necdet Budak da öğrencilere baskı uyguluyor.

İzmir Üniversite Dayanışması’nın Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenlerine destek olmak için eylemler düzenlendi. Bu eylemlere katılan DEÜ öğrencilerinin 1 hafta uzaklaştırma cezası almasının ardından, Ege Üniversitesi öğrencisine de soruşturma açıldı.

Soruşturma açılan Ege Üniversitesi öğrencilerinden Ali Çadırcı BirGün’e yaptığı açıklamada, "16 Şubat tarihinde öğrenci işleri tarafından arandım. Tebligatım olduğu ve öğrenci işlerinden almam gerektiği söylendi. Ben şehir dışında olduğumu belirtince soruşturma kağıdını bana mail yoluyla ulaştırdılar. Benim elime ulaşan soruşturma kâğıdında, 11 Ocak’ta Ege Üniversitesi önünde ve 12 Ocak’ta Hasanağa Bahçesi önündeki eylemlere katıldığım için soruşturma açıldığı yazıyordu. Ege Üniversitesi’nin önündeki açıklamayı ben yaptığım için soruşturma açıldığını düşünüyorum. Ancak henüz net bir bilgim yok. Soruşturmamı yürüten hoca ise 24 Şubat günü savunmamı yapmak üzere yanına çağırdı" dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol