birgün

25° AZ BULUTLU

ÇEVRE 23.09.2019 13:48

Eğirdir Gölü manzaralı çöplük!

Eğirdir Gölü manzaralı çöplük!

Türkiye'nin kirlilik tehdidi altındaki en önemli tatlı su kaynaklarından Eğirdir Gölü'nün sahile 30- 40 metre mesafedeki eski halka açık piknik alanı çöplüğe dönüştü. Yaklaşık 50 dönümlük alana, 12 yıldır kalorifer atıklarından evsel atıklara yüzlerce ton çöp bırakıldı.

Türkiye Tabiatı Koruma Derneği (TTKD) Bilim Danışmanı Dr. Erol Kesici, Eğirdir Gölü'nün Altınkum Mahallesi'ndeki sahilinin belki de dünyanın en güzel manzaraya sahip çöplüğü olduğunu söyledi. Eğirdir Gölü'nün yasalara göre 1'inci derece içme suyu kaynağı olduğuna dikkat çeken Dr. Erol Kesici, “Fakat gölün su çekilmesi ve kirlilik sorunu yanında, kıyı kesimlerinin çeşitli amaçlarla işgali de söz konusu. Çok amaçlı kullanılan bu koy, şahsa aitken, Eğirdir Belediyesi açtığı davayı kazanıp burayı 2000 yılında Eğirdir Belediyesi Halka açık Piknik Alanı yaptı. 7-8 yıldır burası korunarak kullanılırken, son 12 yıldır adeta ilçenin başta hafriyat alanı, her türlü çöp ve kalorifer atıklarının döküldüğü bir çöplüğe dönüştü" dedi.

Göle çok yakın olması nedeniyle hem yer altından sızıntıyla hem de rüzgârlarla atıkların göl suyuna karıştığını ve kirlettiğini belirten Dr. Kesici, "Yıllardır uyarılarda bulunmamıza rağmen önlem alınmamakta. Yaklaşık 50 dönümlük alan göle 30-40 metre mesafede ve her türlü atık dökülüyor. Bol miktarda hafriyat, plajda temizlenen yosunlar, evsel atıklar, kentin kalorifer-kömür atıkları buraya dökülüyor. Belediyeye uyarılarda bulunduk ancak 'Vahşi depolama alanımız yok' deniliyor. Bu olay 12 yıldır devam ediyor. Kalorifer-kömür atıkları nedeniyle ciddi bir yangın riski de bulunuyor" diye konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız