birgün

23° AZ BULUTLU

Eğitim Bakanı Mahmut Özer: ‘Biz eğitimde iyi değiliz’ algısı var

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye’nin eğitim konusunda iyi olmadığına yönelik ‘algılara’ karşı çıkarak, “İyiyiz” iddiasında bulundu.

EĞİTİM 19.10.2021 12:16
Eğitim Bakanı Mahmut Özer: ‘Biz eğitimde iyi değiliz’ algısı var
Abone Ol google-news

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, eğitim sistemine ilişkin bir kısım gazeteciye değerlendirmelerde bulundu.

İktidarın kontrolündeki Yeni Şafak gazetesinin yazarı Mehmet Acet, bugünkü köşe yazısında Bakan Özer ile yaptığı görüşmeye yer verdi. Acet’in aktardığına göre Özer, “‘Biz eğitimde iyi değiliz’ algısı var. Hayır iyiyiz” ifadelerini kullandı.

Acet’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

"Eğitim meselesi dünyanın her tarafında sert tartışmalar eşliğinde yürüyen, doğruları yanlışları kişiden kişiye, gruptan gruba, uzmandan uzmana değişebilen bir alan. Bu alandaki yetersizlikleri, eksik bırakılanları, doğruları ve yanlışları tartışmak elbette önem taşıyor. Ancak bir noktadan sonra bu “Biz eğitim işinde kötüyüz” jargonu, bedbinliğe, umutsuzluğa yol açabiliyor."

Yeni Milli Eğitim Bakanı, sanıyorum böyle bir atmosferden kendisi de rahatsız olduğu için, başlığa taşıdığımız ifadeyi kullanıyor:

‘Biz eğitimde iyi değiliz’ algısı var. Hayır iyiyiz.

Peki, bu içi boş bir retorik mi? Yine kendisinin verdiği uluslararası sınavlardaki son durumumuza bakılırsa, ‘Eğitim işinde kötüyüz’ diyerek kendimize biraz fazla haksızlık yaptığımızı düşünebiliriz. PİSA ve TIMMS gibi uluslararası izleme araştırmalarına göre Türkiye, son yıllarda ortalama puanını OECD ülkeleri arasında en fazla artıran üç ülkeden biri olma başarısını elde etti.”

Acet’in aktardığına göre Özer ayrıca “B ve C planımız yok. Koşullar değişir, önlemler değişir, saatler değişir ama okullar açık kalır” ifadesini kullandı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol