birgün

21° AÇIK

Eğitim bakanları uzun süre görev yapamıyor

EĞİTİM 08.08.2021 08:12
Eğitim bakanları uzun süre görev yapamıyor
Abone Ol google-news

Anıl ATAŞ

Ziya Selçuk’un istifasının ardından göreve getirilen Mahmut Özer, AKP iktidarındaki 8’inci Milli Eğitim Bakanı oldu. Özer Cumhuriyet kurulduğundan bu yana ise 62’nci bakan oldu. En uzun süre bakanlık görevinde bulunan kişi Hasan Âli Yücel oldu. Yücel 8 yıl bu görevi sürdürdü. Ülkenin eğitim politikalarındaki istikrarsızlık bakanlara da yansıdı.


Cumhuriyet kurulduğunda bu görevi ilk yürüten kişi İsmail Safa Özer oldu. O günden bugüne eğitim bakanlarında ciddi bir istikrarsızlık oldu. 1923’ten bugüne ortalama 1,5 yılda bir eğitim bakanı değişti. AKP iktidarı döneminde ise 2, 3 yılda bir eğitim bakanlarında değişiklik oldu. AKP iktidara gelince ilk olarak eğitim bakanlığını Erkan Mumcu üstlendi. 19 Kasım 2002’de bu göreve başlayan Mumcu, 17 Mart 2003’te görevi Hüseyin Çelik’e devretti. Bakanlığı döneminde sık sık tartışılan Çelik 6 yıl bu görevi yürüttü. 3 Mayıs 2009’da Nimet Çubukçu bakanlığı devraldı. Çubukçu ise görevi 7 Temmuz 2011 tarihine kadar görevi yürüttü. Bu tarihten sonra bakanlık Ömer Dinçer’e geçti. Dinçer, 23 Mayıs 2016’ya kadar yürüttüğü bu görevi Nabi Avcı’ya devretti. Avcı’nın ardından bakanlık 24 Mayıs 2016’da İsmet Yılmaz’a geçti. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle birlikte bu rejimin ilk bakanı olan Ziya Selçuk görevi 10 Temmuz 2018’den 5 Ağustos 2021’e kadar yürüttü.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol