birgün

9° PARÇALI BULUTLU

EĞİTİM 21.02.2020 17:17

Eğitim Bir-Sen Başkanı'nın söylediği iddia edilen sözler: Çok yakında Ziya Selçuk’u görevden aldırıyoruz

Eğitim Bir-Sen Başkanı'nın söylediği iddia edilen “Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u da çok yakında sendikamız görevden aldıracak” ifadeleri Meclis gündemine taşındı

Eğitim Bir-Sen Başkanı'nın söylediği iddia edilen sözler: Çok yakında Ziya Selçuk’u görevden aldırıyoruz

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Eğitim Bir-Sen’in İstanbul ilçelerindeki okulları dolaşıp öğretmenleri derslerden çıkararak üyeliğe zorladığı iddia edildi. Sendikanın İstanbul 5 No’lu Şube Başkanı Yusuf Sabaz’ın okul müdürlerine “Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u da çok yakında sendikamız görevden aldıracak” dediği öne sürüldü. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya konuyu TBMM’ye taşındı.

Milletvekili Kaya, Bakan Selçuk’un cevaplamasını istediği sorgu önergesinde; “Eğitim Bir Sen İstanbul 5 numaralı şube başkanının Büyükçekmece, Avcılar ve Esenyurt ilçelerinde mesai saatlerinde okul müdürleri ile okullarda toplantılar yaptığı, biat etmeyen ilçe müdürlerini ve okul yöneticilerini görevden aldıracaklarını, Eğitim Bir Sen üyesi müdürler hakkındaki soruşturmaları sorunsuz bir şekilde kapatacaklarını, hatta şahsınızı görevinizden aldıracaklarını belirttiği bilgilerine ulaşılmıştır” dedi.

“BAKAN BEY SİZİ GÖREVDEN ALIYORLARMIŞ?”

Milletvekili Kaya ayrıca, “Bahsi geçen şube başkanı mesai saatleri içerisinde okul müdürlerini hangi sıfatla toplantıya çağırmıştır? Sendika başkanı okul müdürlerinin amiri midir? Adı geçen şube başkanı hakkında bakanlığınızca yapılan herhangi bir soruşturma var mıdır? Bakanlık bünyesinde soruşturma geçiren okul müdürlerinin sendikalara göre dağılımı nedir? Soruşturmaların sonucunda kaç müdüre ceza verilmiştir? Sendikalara göre dağılımı ayrı ayrı nedir? Eğitim Bir Sen üyesi müdürlerin soruşturmalarının kapatıldığı bilgisi doğru mudur? Bir sendika şube başkanının bağlı bulunduğu bakan hakkında siyasi yorum yapması, sendikal gücüyle görevden aldıracağını ifade etmesinin dayanağı nedir? Bahsi geçen toplantıyı yapan, izin veren ve toplantıya katılanlar hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?” diye sordu.

egitim-bir-sen-baskani-nin-soyledigi-iddia-edilen-sozler-cok-yakinda-ziya-selcuk-u-gorevden-aldiriyoruz-691359-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız