birgün

13° SİSLİ

EĞİTİM 07.12.2018 09:19

Eğitim fakültelerinde vahim tablo: 900 öğrenciye 1 profesör düşüyor

Çağın gereklerine karşılık verememekle eleştirilen eğitim fakültelerinin sayısı, yalnızca AKP döneminde açılan 27 fakülteyle birlikte 91’e ulaştı. Bazı eğitim fakültelerinde profesör bulunmazken, bazılarında ise 900 öğrenciye bir profesör düşüyor

Eğitim fakültelerinde vahim tablo: 900 öğrenciye 1 profesör düşüyor

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN m.mertbildircin@gmail.com

AKP döneminde açılan 27 eğitim fakültesiyle Türkiye’deki toplam eğitim fakültesi sayısı 91 oldu. Atama bekleyen öğretmenlerin sayısı her yıl artarak 500 bine dayanırken eğitim fakültelerinin sayısı da ihtiyacın çok üzerine çıktı. ÖSYM istatistikleri ise eğitim kalitesinin fakülte sayısına paralel artmadığını ortaya koydu. İstatistiklere göre, eğitim fakültelerinde bir profesöre 219 öğrenci, bir doktor öğretim üyesine 75 öğrenci, bir öğretim görevlisine ise 255 öğrenci düşüyor. Bazı eğitim fakültelerinde profesör bulunmazken Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde 893 öğrenciye üç, Celal Bayar Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde ise 929 öğrenciye iki profesör düşüyor.

İktidarın eğitimi siyasi çıkarlarına göre şekillendirmesi, öğretmen yetiştiren üniversiteler ile öğretmenlerin istihdamını sağlayan Milli Eğitim Bakanlığı arasındaki planlama eksikliği, ÖSYM’nin verileriyle bir kez daha görüldü. Eğitim uzmanlarının tüm uyarılarına rağmen hemen her üniversitede açılan eğitim fakülteleri, atama bekleyen öğretmen sayısını sürekli yükseltirken eğitimin kalitesinde de azalmaya yol açtı. Toplam öğretim üyelerinin yüzde 7.6’sının, öğretim görevlilerinin ise yüzde 4.1’inin eğitim fakültelerinde görev yaptığını bildiren ÖSYM, eğitim fakültelerindeki akademisyenlerin tüm öğretim elemanlarına oranının yüzde 5.8 olduğunu açıkladı.

206 profesör, 264 bin öğrenci
Çağın gereklerine karşılık verememekle eleştirilen eğitim fakültelerinin sayısı AKP iktidarları döneminde dört katına yakın arttı. Her yıl binlerce adayın öğretmen olma hayaliyle tercih ettiği eğitim fakültelerindeki vahim tablo, ÖSYM’nin verileriyle gözler önüne serildi. Eğitim fakültelerinde okuyan 264 bin 296 öğrenciye karşın yalnızca bin 206 profesörün görev yaptığı bildirildi. Eğitim fakültelerinde bin 224 doçent, 3 bin 541 doktor, bin 38 de öğretim görevlisi bulunuyor.

Dengesiz dağılım
ÖSYM’nin 2018 tarihli istatistiklerine göre, eğitim fakültelerindeki akademik kadrolar bölgelere göre de farklılıklar gösteriyor. Rize Recep Tayyip Erdoğan Eğitim Fakültesi’nde bin 924 öğrenciye karşın sadece iki profesör görev yapıyor. 799 öğrencinin öğrenim gördüğü Gaziantep Üniversitesi Nizip Eğitim Fakültesi’nde, bin 80 öğrencinin öğrenim gördüğü Kilis Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde ve 231 öğrencili N. Erbakan Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde hiç profesör bulunmuyor. Artvin’de 511 öğrenciye iki, Adıyaman’da 893 öğrenciye üç, Bartın’da 638 öğrenciye iki profesör düşüyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız