birgün

9° PARÇALI BULUTLU

EĞİTİM 04.08.2019 11:15

Eğitim hakkı gasp ediliyor

Manisa Akhisar’da kapatılan özel okulun ardından açıköğretime mecbur bırakılan öğrenciler eğitim haklarının gasp edildiğini söyledi CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu verilen süre içerisinde dönüşümünü tamamlamadığı için kapatılan özel okulun mağdur öğrencileri ve velileri ile Manisa Akhisar’da bir araya gelerek sorunlarını dinledi. Daha önce konuyu TBMM gündemine taşıyarak Milli Eğitim Bakanı’na soru önergesi veren Bakırlıoğlu, […]

Eğitim hakkı gasp ediliyor

Manisa Akhisar’da kapatılan özel okulun ardından açıköğretime mecbur bırakılan öğrenciler eğitim haklarının gasp edildiğini söyledi

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu verilen süre içerisinde dönüşümünü tamamlamadığı için kapatılan özel okulun mağdur öğrencileri ve velileri ile Manisa Akhisar’da bir araya gelerek sorunlarını dinledi.

Daha önce konuyu TBMM gündemine taşıyarak Milli Eğitim Bakanı’na soru önergesi veren Bakırlıoğlu, liseye geçiş sınavı bahane edilerek öğrencilerin zorla açık liseye kaydettirilmesini eğitim hakkının gaspı olarak değerlendirdi.

Toplantıda söz alan öğrenciler, özel okul ile milli eğitim arasında kaldıklarını cezanın kendilerine kesildiğini belirtti. Sadece okula gitmek istediklerini bunun en doğal hakları olduğunu ifade eden öğrenciler sorunlarına çözüm bulunmasını istedi.

Toplantıda konuşan CHP Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, ‘Öğrencilerin mağduriyeti kendisine iletildiğinde konuyu Milli Eğitim Bakan Yardımcısına anlattım. Bana, hemen ilgilenip öğrencilerin kaydını en yakın okullara yaptıracağız ‘dedi. Fakat sonradan yapacak bir şey yok dendi. Ben de konuyu Meclis gündemine taşıyarak sayın bakana soru önergesi verdim. Sevgili öğrenciler ve veliler merak etmesin konunun takipçisi olacağım. Hiç kimse bu gençlerin eğitim hakkını elinden alamaz. Eğitim hakkı Anayasa ile güvence altına alınmıştır” dedi.

AKP iktidarı döneminde 6 defa değiştirilen liselere geçiş sınav sisteminin mağdurunun öğrenciler olduğunu ifade eden Bakırlıoğlu “4+4+4 sistemi, okul başlama yaşının düşürülmesi, sonradan tekrar yükseltilmesi, değişen lise ve üniversite sınav sistemleri yüzünden maalesef ülkede kayıp nesiller yaratılacağından endişeliyiz” ifadelerini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız