birgün

24° AÇIK

Eğitim Sen Artvin: Eğitim kurumlarında çalışanlar aşılanmalı

Eğitim Sen Artvin Şubesi, yüz yüze eğitime başlamadan önce eğitim kurumlarındaki tüm çalışanların aşılanmasını talep etti. Sendikalı öğretmenler bu taleplerini dile getirdikleri dilekçeyi İl Sağlık Müdürlüğü’ne verdi.

YEREL 25.02.2021 17:11
Eğitim Sen Artvin: Eğitim kurumlarında çalışanlar aşılanmalı
Abone Ol google-news

DİLAN ŞAHİNBAŞ

Anasınıflarının, ilkokulların ve 8. sınıflar ile 12. sınıfların 1 Mart 2021’de mekân ve zaman açısından kademeli bir biçimde açılacağı açıklanması üzerine Eğitim Sen Artvin Şubesi eğitim kurumlarındaki tüm çalışanların aşılanmasını talep etti. Eğitim-Sen üyeleri aşı taleplerini dile getirdikleri dilekçeyi Artvin İl Sağlık Müdürlüğü’ne iletti ve Müdürlük önünde bir basın açıklaması yaptı.

Sendika Başkanı Köksal Gümüş, Covid-19 salgınının toplumsal yaşamı ve toplumsal kurumları pek çok alanda derinden etkilediğini, ilişkide oldukları kişilerle birlikte neredeyse tüm nüfus ile temas halinde olan okulların ve üniversitelerin bileşenlerinin, salgın nedeniyle yapılan kısıtlamalardan çok büyük ölçüde etkilendiklerini belirterek, “Yükseköğretimde uygulamalı bölümlerin yüz yüze eğitime başlayacak olması, ayrıca okulların kademeli biçimde açılması, etkileyeceği ekonomik ve sosyal alanlarla birlikte büyük bir nüfus hareketliliğine yol açacaktır” dedi.

Covid-19 ile mücadelede, toplum sağlığı için kitlesel ve hızlı bir aşılamanın öneminin Milli Eğitim Bakanlığınca da ifade edildiğini, yeterli aşı temininin ve gerekse aşılamada istenilen hıza erişilememesinin toplum sağlığı açısından kaygıların artmasına yol açtığını aktaran Gümüş, “Eğitimsel önlemlere ek olarak Bakanlığınız uhdesinde olan aşılama yönetiminin, aşı uygulanacak grup sıralamasında ikinci aşamanın 7. Sırasında yer alan eğitim ve bilim emekçilerinin hızlı bir biçimde aşılanması hem salgının yayılımını önlemede hem de sağlıklı ve güvenli bir eğitim ortamını oluşturmada olumlu sonuçlar doğuracaktır. Bu sebeplerle ve sırasıyla;

  • Yüz yüze eğitime başlayabilmek için, Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı bünyesinde çalışan tüm eğitim ve bilim emekçilerinin aşılanmasına bir an önce başlanmasını,
  • Yüz yüze eğitim öğretime geçilmeden meslek yüksekokulu ve üniversite öğrencilerinin aşı programına alınmasını,
  • Üniversiteler de dahil olmak üzere eğitim kurumlarının tamamında görev yapan, taşeron işçilere, servis, kantin, yemekhane vb. alanlarda çalışanların aşı programına dahil edilmesini, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası olarak talep ediyoruz” diyerek taleplerini sıraladı.

Gümüş açıklamasını, “Eğitim ve öğretim gibi önemli bir hizmet alanına dair alınacak kararlarda eğitim ve bilim emekçilerinin, öğrencilerin ve velilerin karar süreçlerine katılmasının gerçekçi politikalar üretilmesinde hayati önemde olduğunu bilmenizi ister, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz” sözleriyle sonlandırdı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol