birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Eğitim Sen'den Öğretmenlik Meslek Kanunu açıklama: Birlikte mücadeleye çağırıyoruz

Eğitim Sen, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun iptali için diğer eğitim sendikalarıyla görüştüklerini, Öğretmenler Sendikası dışında ortaklaşma sağlanamadığını belirtti. Eğitim Sen Genel Sekreteri İkram Atabay, "Tüm eğitim emekçilerini Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun iptali konusunda birlikte mücadeleye çağırıyoruz. Biliyoruz, haklı olmak yetmez, güçlü olmak zorundayız. Birleşirsek kazanırız" dedi.

ÇALIŞMA YAŞAMI 15.09.2022 21:37
Eğitim Sen'den Öğretmenlik Meslek Kanunu açıklama: Birlikte mücadeleye çağırıyoruz Fotoğraf: Evrensel
Abone Ol google-news

Eğitim Sen, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun iptali için diğer eğitim sendikalarıyla yapılan görüşmeler hakkında basın açıklamasında bulundu.

Evrensel'in haberine göre, Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası dışındaki sendikalar ile Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun iptali konusunda birlikteliğini sağlayacak bir ortaklaşma sağlanamadığını söyleyen Eğitim Sen Genel Sekreteri İkram Atabay, “Eğitim emekçileri çaresiz olmadığını, iş yerlerimizden başlayarak herkese örnek olacak bir mücadeleyi başlatacağımızı ifade ediyoruz. Bu kapsamda tüm eğitim emekçilerini Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun iptali konusunda birlikte mücadeleye çağırıyoruz. Biliyoruz, haklı olmak yetmez, güçlü olmak zorundayız. Birleşirsek kazanırız” dedi.

Yapılan açıklamada konuşan Eğitim Sen Genel Sekreteri İkram Atabay, siyasal iktidarın emekçiler arasında ayrımlar, hiyerarşiler ve eşitsizlikler yaratarak amacına ulaştığını ve maruz kalınan haksızlıkları derinleştirdiğini belirtti. Buna karşı emekçiler açısından üretilebilecek en güzel yanıtın ise bir araya gelmek ve ortak mücadele yürütmek olduğunu ifade eden Atabay, “Çünkü bizler biliyoruz ki eğitim iş kolundaki sendikaların, sendika üyesi olmayan eğitim emekçilerinin ortak bir talep etrafında birleşmesi, haklılığımızın karşılığını alabileceğimiz anahtarı bizlere verecektir. Böyle bir sorumlulukla hareket eden sendikamız Eğitim Sen, Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) taslağı ilk gündeme geldiğinde, tüm eğitim sendikalarına ortak mücadele çağrısı yapmış, ancak çağrısına yanıt alamamıştır. ÖMK yasalaştıktan sonra da sendikamız, ÖMK’nin iptali konusunda birlikte mücadele çağrısını 1 Ağustos 2022’de yinelemiştir” dedi.

‘EMEKÇİLERİN ORTAK MÜCADELE ÇAĞRISI SENDİKALARDA KARŞILIK BULMADI’

Eğitim emekçilerinden gelen ortak mücadele çağrısı üzerine Eğitim Sen’in, eylül ayı boyunca 6 sendikayla resmi yazışmalar ve görüşmeler yapmaya başladığını aktaran Atabay, “Görüşmelerimiz bazı sendikalarla yüz yüze görüşme, bazı sendikalarla telefon görüşmesi, bazı sendikalarla ise yazışma biçiminde gerçekleşmiştir. Ancak Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası dışındaki sendikaların ÖMK’nin iptali konusunda birlikteliğini sağlayacak bir ortaklaşma sağlanamamıştır. Diğer bir deyişle, eğitim emekçilerinden gelen çağrı üzerine ortak mücadele yürütme hedefimiz, sendika yönetimleri nezdinde karşılık bulmamış, ne yazık ki sendikal rekabet, eğitim emekçilerinin ortak mücadele talebinin önüne geçmiştir. Bazı sendikalar ise aynı masa etrafında daha çok sendika olması durumunda yer alabileceklerini belirtmiştir” diye konuştu.

Sendikaların, emekçilerin çıkarlarını, haklarını ve emeğini savunmayı kendisine ilke edinmesi ve sendikal mücadele perspektiflerindeki farklılıkların emekçilerin çıkarlarının önüne geçmesini engellenmesi gerektiğine dikkat çeken Atabay şöyle konuştu:

"ÖĞRETMEN EMEĞİNİ DEĞERSİZLEŞTİREN BİR TEHLİKEYLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

“Biliyoruz ki bunun olabilmesinin temel koşulu da hangi sendikaya üye olursa olsun, tüm eğitim emekçilerinin ortak mücadele talebinde ısrar etmesiyle sağlanabilir. Bu nedenle sendikal rekabeti ve siyasal iktidarın oluşturduğu korku duvarlarını aşarak yan yana gelebilmeyi ve ortak mücadele yürütebilmeyi hayati önemde görüyoruz. Öğretmenlik Meslek Kanunu’na karşı çıkan sendikalara çağrımızın sürdüğünü ve bu sendikaların hepsiyle bir araya gelmeye hazır olduğumuzu tekrar belirtiyoruz. Unutulmamalıdır ki eğitim sendikaları bir araya gelerek ortak tutum belirlemez ise öğretmenleri birbiri ile yarıştıran, ayrıştıran, hiyerarşi yaratan ve maaş artışını sınav sonucuna bağlayan, ‘eşit işe eşit ücret’ ilkesini yok sayan, öğretmen emeğini değersizleştiren bir eğitim yaşamını sürdürme tehlikesiyle karşı karşıyayız.”

Sendika Genel Merkezlerinin beraberliği sağlayamaması durumunda eğitim emekçilerinin çaresiz olmadığını söyleyen Atabay, “İşyerlerimizden başlayarak herkese örnek olacak bir mücadeleyi başlatacağımızı ifade ediyoruz. Bu kapsamda tüm eğitim emekçilerini Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun iptali konusunda birlikte mücadeleye çağırıyoruz. Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun veliler ve öğrenciler açısından yaratacağı yıkıma karşı da velilerimizi bizlere güç vermeye davet ediyoruz. Eğitim Sen, tüm eğitim ve bilim emekçilerinin sesi olmayı sürdürecek, gücüne güç katmaya devam edecek ve taleplerinin savunucusu olacaktır. Biliyoruz, haklı olmak yetmez, güçlü olmak zorundayız. Birleşirsek kazanırız” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol